Šesták rezignoval, České Budějovice hledají nového ředitele divadla

Radní Českých Budějovic hledají nového ředitele Jihočeského divadla. Jiří Šesták rezignoval, protože se chce plně věnovat práci senátora. Z divadla odejde na konci října.Městská rada proto na funkci vyhlásila výběrové řízení. Vhodného kandidáta bude hledat i komise jmenovaná z řad osobností české kultury. Nový ředitel by měl do funkce nastoupit k 1. listopadu, komise by měla svého kandidáta sdělit radě do 7. března, uvedl českobudějovický primátor Juraj Thoma (OPB). Uchazeč by měl minimálně pět let vykonávat řídící funkce, z toho minimálně tři roky v profesionálním divadle. Mimo jiné by měl dobře ovládat anglický nebo německý jazyk. Je to logická věc, protože Jihočeské divadlo partnersky komunikuje s divadlem v Pasově, šéfem baletu je Maďar a šéfem orchestru Argentinec, samozřejmostí je též morální a trestní bezúhonnost,“  upřesnil primátor.

Rada schválila složení odborné komise, pracovat v ní bude třeba ředitel pražského Národního divadla Jan Burian, ředitel Městského divadla v Brně Stanislav Moša či ředitel Laterny magiky Zdeněk Prokeš. Kromě dalších lidí z kultury to budou i zástupci všech zastupitelských klubů města. Uchazeči by měli do 28. února předložit své vize o fungování divadla.Vznik Jihočeského divadla spadá do roku 1919. Dnešní scéna integruje čtyři samostatně působící umělecké soubory – činohru, operu, balet a loutkohru. Balet vede Attila Egerházi, činohru do února Martin Glaser. Ten se ovšem stal ředitelem Národního divadla Brno, proto ho nahradí režisérka Jana Kališová. Šéfem opery je Miloslav Veselý a hudebním ředitelem dirigent Mario De Rose. Loutkohru, jež se mění v Malou scénu, vede Zdeněk Jecelín. Šesták vede Jihočeské divadlo od roku 2004. Zřizovatelem Jihočeského divadla je město České Budějovice, které ho letos dotuje osmdesáti sedmi miliony korun.

V letních měsících je nedílnou součástí umělecké činnosti divadla pravidelné účinkování před otáčivým hledištěm v zámeckém parku v Českém Krumlově. Funguje od konce padesátých let minulého století. Letošní sezona by ale mohla být poslední, protože výbor UNESCO žádá hlediště změnit.

Foto archiv