Šesták rezignoval, České Budějovice hledají nového ředitele divadla

Radní Českých Budějovic hledají nového ředitele Jihočeského divadla. Jiří Šesták rezignoval, protože se chce plně věnovat práci senátora. Z divadla odejde na konci října.Městská rada proto na funkci vyhlásila výběrové řízení. Vhodného kandidáta bude hledat i komise jmenovaná z řad osobností české kultury. Nový ředitel by měl do funkce nastoupit k 1. listopadu, komise by měla svého kandidáta sdělit radě do 7. března, uvedl českobudějovický primátor Juraj Thoma (OPB). Uchazeč by měl minimálně pět let vykonávat řídící funkce, z toho minimálně tři roky v profesionálním divadle. Mimo jiné by měl dobře ovládat anglický nebo německý jazyk. Je to logická věc, protože Jihočeské divadlo partnersky komunikuje s divadlem v Pasově, šéfem baletu je Maďar a šéfem orchestru Argentinec, samozřejmostí je též morální a trestní bezúhonnost,”  upřesnil primátor.

Rada schválila složení odborné komise, pracovat v ní bude třeba ředitel pražského Národního divadla Jan Burian, ředitel Městského divadla v Brně Stanislav Moša či ředitel Laterny magiky Zdeněk Prokeš. Kromě dalších lidí z kultury to budou i zástupci všech zastupitelských klubů města. Uchazeči by měli do 28. února předložit své vize o fungování divadla.Vznik Jihočeského divadla spadá do roku 1919. Dnešní scéna integruje čtyři samostatně působící umělecké soubory – činohru, operu, balet a loutkohru. Balet vede Attila Egerházi, činohru do února Martin Glaser. Ten se ovšem stal ředitelem Národního divadla Brno, proto ho nahradí režisérka Jana Kališová. Šéfem opery je Miloslav Veselý a hudebním ředitelem dirigent Mario De Rose. Loutkohru, jež se mění v Malou scénu, vede Zdeněk Jecelín. Šesták vede Jihočeské divadlo od roku 2004. Zřizovatelem Jihočeského divadla je město České Budějovice, které ho letos dotuje osmdesáti sedmi miliony korun.

V letních měsících je nedílnou součástí umělecké činnosti divadla pravidelné účinkování před otáčivým hledištěm v zámeckém parku v Českém Krumlově. Funguje od konce padesátých let minulého století. Letošní sezona by ale mohla být poslední, protože výbor UNESCO žádá hlediště změnit.

Foto archiv 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]