Šestý smysl, Wyatt Earp, Peter Pan, Temný rytíř. Howard servíroval hudbu k hollywoodským filmům

Americký skladatel filmové hudby James Newton Howard dnes v téměř zaplněném pražském Kongresovém centru provedl posluchače světem hudby k hollywoodským filmům. Český národní symfonický orchestr pod jeho vedením zahrál hudbu ke známým snímkům Šestý smysl, Wyatt Earp, Peter Pan nebo Temný rytíř. Hudbu provázela efektní projekce ukázek z filmů. Hostem koncertu byl mnohačlenný pěvecký sbor a zpěvačka Gabriela Heclová.

James Newton Howard (zdroj cs.wikipedia.org / foto Yann de la marne)

Koncert, který byl součástí Howardova turné s názvem 3 Decades of Music for Hollywood, zahájila ústřední melodie z fantasy z loňského roku Fantastická zvířata a kde je najít. James Howard, který vedle dirigování zahrál i na klavír a vyprávěl o své práci se slavnými režiséry, před pauzou pozval na pódium Gabrielu Heclovou, vítězku konkurzu na interpretaci ústřední písně z filmu Hunger Games s názvem The Hanging Tree.

“Asi si ještě úplně neuvědomuji, že jsem to doopravdy já a že budu zpívat s Českým národním symfonickým orchestrem. Je to pro mě něco nepochopitelného,” uvedla před koncertem Gabriela Heclová.

James Howard pro vybrané zastávky evropské koncertní šňůry vyzval místní zpěvačky, aby zasílaly své pěvecké videonahrávky na skladatelův webový portál. V České republice se přihlásily desítky zpěvaček. Vítězka Gabriela Heclová, studentka Pražské konzervatoře, je známá jako jedna z postav dokumentárního filmu Nejsledovanější.

Pro Český národní symfonický orchestr šlo o další spolupráci s významným světovým skladatelem filmové hudby. S Enniem Morriconem orchestr natočil Oscarem oceněnou hudbu ke snímku Osm hrozných režiséra Quentina Tarantina. Český národní symfonický orchestr bude také v této sezoně mimo jiné spolupracovat se skladatelem Dannym Elfmanem na programu Ukradené Vánoce Tima Burtona, který v Praze uvede 13. prosince. “Dostal jsem na ně doporučení od mého přítele, skladatele Hanse Zimmera, který s nimi spolupracoval. Orchestr je výborný,” uvedl James Howard. Na svém kontě má osm nominací na Oscara, čtyři nominace na Grammy a stejný počet nominací na Zlatý glóbus. Složil hudbu k více než sto dvaceti filmům.

Šestašedesátiletý James Howard je považován za jednoho z významných hudebních skladatelů současnosti. Je autorem hudby k filmům jako Pretty Woman, Temný rytíř, King Kong, Já, legenda, Vyvolený nebo k sáze Hunger Games. Na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech získal letos Křišťálový glóbus za celoživotní přínos světové kinematografii.

Reklama

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na