Vadim Petrov má svou školu

Čtenáři Opery Plus blogují

Podvečer všedního dne. Vracíte se ze zaměstnání, spěcháte, abyste byli co nejdříve doma, když vtom k vám dolehnou tóny, které vás přinutí se zastavit. Nokturno in G… Jak jen mohl Vadim Petrov napsat něco tak nádherného? pomyslíte si. Stojíte před budovou Základní umělecké školy v Praze na Spořilově a nemůžete se odtrhnout. Zmíněnou skladbu už sice tamní orchestr dohrál, ale vzápětí jste obdarováni jinou, neméně krásnou hudbou – hudbou ke Krkonošským pohádkám… A co teprve, když nejmenší zpěváčci ze sboru Jiřičky spustí písničky z Krtečka? Dávají si opravdu záležet – až si je „jejich“ pan skladatel přijde opět poslechnout, bude mít určitě velkou radost…

Vadim Petrov v koncertním sále ZUŠ Vadima Petrova (zdroj archiv autorky)

Musím se přiznat, že mě potkalo nesmírné životní štěstí, svěřil se mi v rozhovoru Vadim Petrov. Na Pražské konzervatoři patřil totiž k jeho žákům i mimořádně nadaný Josef Zámečník. „Tento vynikající trumpetista byl od 1. února 2016 jmenován do funkce ředitele Základní umělecké školy v Praze na Spořilově a požádal mě, zda by tato škola mohla nést v názvu moje jméno. Byl jsem na rozpacích, protože taková čest mi snad ani nepřísluší,“ domnívá se Vadim Petrov. „Souhlas jsem dal, mám školu, ta škola je po mně pojmenována a já jsem velmi rád, že to je úspěšná škola, která razí pokrokové myšlenky a vede své žáky ke zdravému muzicírování. Víte, byl to můj celoživotní sen,“ pokračuje dále Vadim Petrov, „abychom učili studenty, a především malé děti nejenom dobře hrát na hudební nástroj, ale aby pomocí něho uměli pohladit své posluchače, vyjádřit své niterné myšlenky a aby vnitřně cítili, jaká je to výhoda, když publikum na toto sdělování vřele reaguje. Je mi velkou ctí, že mohu být součástí této školy, a navzdory svému věku se budu maximálně snažit jí pomoci,“ říká Vadim Petrov.

Vadim Petrov, Josef Zámečník ve společenském sále Nuselské radnice (zdroj archiv autorky)

Jedinečná umělecká osobnost Vadima Petrova je obrovskou motivací nejen pro žáky spořilovské Základní umělecké školy, nýbrž i pro samotné pedagogy. Mnohé z nich učil na Pražské konzervatoři nebo na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku, jiní absolvovali školu, dnes známou jako Konzervatoř Jaroslava Ježka, kterou kdysi – pod názvem Lidová konzervatoř – založil a jejímž prvním ředitelem byl právě on. V červnu letošního roku obdržel Vadim Petrov Mezinárodní cenu Trebbia za své celoživotní dílo. Kéž se v dalších letech těší dobrému zdraví a ve své škole je šťasten.

Vadim Petrov se svou chotí a ředitelem ZUŠ Vadima Petrova v koncertním sále ZUŠ (zdroj archiv autorky)

I váš text v této rubrice rádi uveřejníme. Naše adresa: [email protected]

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]