Severočeská filharmonie má v nové sezóně dostatek předplatitelů

Severočeská filharmonie dnes zahajuje novou sezonu. Předplatitelů má i po koronavirové pandemii dostatek, méně je koncertů v cizině. Nedávno se soubor poprvé představil ve Vatikáně. S ohledem na růst cen hledá úspory, ale teplotu v sále snižovat nebude, a to i s ohledem na ochranu hudebních nástrojů.
Severočeská filharmonie Teplice (zdroj Severočeská filharmonie Teplice)
Severočeská filharmonie Teplice (zdroj Severočeská filharmonie Teplice)

Na dnešní zahajovací koncert přijela do Teplic z Dánska violoncellistka Michaela Fukačová. Celkem bude 24 abonentních koncertů, z toho 17 symfonických a sedm komorních. Posluchači budou mít možnost vyslechnout díla světových autorů v podání českých i zahraničních umělců.

Severočeská filharmonie měla podle ředitele Romana Dietze zpočátku obavy, zda se posluchači po kovidové pauze vrátí. “Stále více se ukazuje, že naše obavy byly liché a nijak jsme nezaznamenali úbytek návštěvníků. Již letní koncerty byly zcela obsazené a počet abonentů nijak významně nepoklesl. Máme zhruba 500 abonentů při kapacitě sálu 549 míst,” uvedl ředitel. Výrazně klesl počet zahraničních koncertů, které byly významným zdrojem příjmů. “Proto si velmi ceníme pozvání ke koncertům, které se konaly 28. a 29. září v bazilice svatého Petra ve Vatikánu a v Lateránské bazilice v Římě. Spoluúčinkoval s námi Kühnův smíšený sbor, sólisté Lucie Hájková, Petr Nekoranec, Jiří Brückler, Jiří Hájek a legendární zpěvačka a herečka Soňa Červená,” řekl Dietz.

Filharmonie zaměstnává přes 90 hudebníků a šest administrativních pracovníků. Zřizovatelem je město Teplice, které ji financuje z osmdesáti procent. Další příspěvky jsou z ministerstva kultury, Ústeckého kraje a od sponzorů. Koncertní sál i administrativní prostory si filharmonie pronajímá od Domu kultury Teplice, což je také příspěvková organizace města. “Máme ujištění od našeho zřizovatele, že nám případné zvyšování našich mandatorních výdajů bude kompenzováno,” uvedl ředitel.

Omezit třeba světlo v sále s ohledem na zdraví zaměstnanců nelze. Již několik let je v něm úspornější LED osvětlení. Přijatelná teplota je důležitá z pohledu hudebníků, kteří sedí na jednom místě několik hodin při zkouškách, ale i z důvodu ochrany nástrojů, které jsou náchylné na výkyvy teploty a vlhkosti.

Zájem o zaměstnání ve filharmonii mají podle ředitele i zahraniční hudebníci, v platové oblasti ale souboru konkuruje pedagogická činnost na základních uměleckých a dalších školách. “Při volbě zaměstnání v naší filharmonii stále hraje velkou roli možnost koncertovat na prestižních místech a s vynikajícími umělci,” uvedl ředitel. Letos na jaře přijali v Teplicích na základě konkurzu i houslistku z Oděské filharmonie, která utekla se svou dcerou do České republiky těsně po vypuknutí válečného konfliktu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments