Severočeské divadlo uvede Mam’zelle Nitouche

Severočeské divadlo opery a baletu v Ústí nad Labem uvede v pátek premiéru operety Florimonda Hervého Mam'zelle Nitouche. Opereta patří mezi nejhranější díla pařížské scény. Režie se ujal Libor Žídek. Naposledy divadlo operetu uvedlo v roce 2002.

Florimond Hervé: Mam’zelle Nitouche – Monika Sommerová, Severočeské divadlo opery a baletu v Ústí nad Labem (foto Marek Russ)
Florimond Hervé: Mam’zelle Nitouche – Monika Sommerová, Severočeské divadlo opery a baletu v Ústí nad Labem (foto Marek Russ)

V hlavních rolích se představí Tomáš Christian Brázda jako Célestin-Floridor, dále Eva Hartová a Monika Sommerová jako Denisa a představenou kláštera ztvární Jarmila Baxová. Hru dirigují Milan Kaňák a Pavol Tužinský. Výtvarníkem scény je Ivo Žídek, kostýmy připravila Jana Stejskalová a choreografii Vladimír Gončarov.

Slavná opereta vznikla v roce 1883 jako posměšná parodie na tehdejší bombastickou operní tvorbu a její sláva nehasne ani po 140 letech od první premiéry. Zároveň je inscenace nejznámější operetou Florimonda Hervého. Příběh o klášterní chovance Denise a Célestinovi, učiteli zpěvu, klášterním varhaníkovi a zároveň operetním autorovi, je vtipnou konfrontací tří rozdílných světů: kláštera, divadla a kasáren.

“Nitouche je skvělá v tom, že je to hratelné i jako činohra i jako samostatný hudební útvar,” řekl režisér, podle kterého opereta určitě přežije ještě několik století. “Je to titul, který se dá ve svém oboru skutečně srovnat s klasikou,” doplnil Žídek s tím, že sám hru už dvakrát inscenoval a také v ní hrál. Jednu z rolí v inscenaci ztvárnil i před 21 lety, kdy měla premiéru v ústeckém divadle. Úspěch se podle režiséra dostavil všude, kde se Mam’zelle Nitouche hrála. “Je to takové fotbalové číslo,” podotkl. Věří, že ani v Ústí nebude o diváky nouze.

Letos divadlo chystá například ještě premiéru baletu Popelka s hudbou Johanna Strausse a také muzikál Divotvorný hrnec. “Volili jsme střízlivější záležitosti, ale myslím si, že jak Mam’zelle Nitouche, tak Popelka a Divotvorný hrnec budou i tuzemské zájezdovky,” řekl ředitel divadla Miloš Formáček. Divadlo chystá také pohádku O kouzelné flétně či Broučky. Konat se bude i řada koncertů.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments