Sexuální obtěžování v Bayreuthu: Mezi postižené patří i Katharina Wagnerová

Po dvou těžkých covidových ročnících zasáhla Bayreuthské slavnosti další rána – ještě před začátkem se objevila obvinění ze sexuálního obtěžování. Několik zaměstnankyň festivalu si stěžovalo na osahávání – a to včetně ředitelky Kathariny Wagnerové. Mělo jít údajně o fyzické útoky, urážky a poznámky se sexuálním podtónem.
Katharina Wagner (zdroj Bayreuther Festspiele)
Katharina Wagner (zdroj Bayreuther Festspiele)

Ředitelka Bayreuthských slavností Katharina Wagnerová potvrdila, že i jí samotné se někdo dotýkal na prsou a zmínila se o sexuálních narážkách a částečných útocích. „Věděla jsem ale, jak se bránit,“ prohlásila Wagnerová. I další zaměstnankyně nahlásily napadení – někdo se jich bez souhlasu dotýkal na hýždích.

Mluvčí festivalu Hubertus Herrmann uvedl, že vedení slavností je „velmi znepokojeno a vlastně překvapeno, protože nemá žádné informace o možných útocích“. Přislíbil okamžité vyšetřování a požádal všechny, kterých se problém obtěžování týká, aby se obrátili přímo na vedení. Pokud by se obvinění prokázala jako pravdivá, budou vyvozeny personální důsledky.

Nezávisle na zprávách o sexuálním obtěžování se objevila také obvinění bývalého hudebního ředitele a dirigenta Christiana Thielemanna, který měl mít neuctivé komentáře na adresu hudebnic (tento rok Thielemann diriguje Wagnerovu operu Lohengrin). V interním dopise si měl prý dirigent postěžovat, že jsou v orchestru dvě kontrabasistky. Místo dvou hráček by prý raději měl i mužské obsazení.

Ani jednu z dam jsem nenahradila, obě jsou vynikající hudebnice, potvrdila Katharina Wagnerová. Také Thielemann mezitím překonal znepokojení, které v něm neznámé tváře muzikantek vyvolávaly. „Obě dámy řekly, že se k nim Christian Thielemann choval velmi dobře, a potvrdila mi to i rada orchestru,“ prohlásil Georg von Waldenfels, předseda představenstva.

Na festivalu se objevily nejen stížnosti na sexuální obtěžování, ale také na vyznění inscenací. Podle Katheriny Wagnerové, se těmito problémy zabývají denně a již kvůli tomu absolovala několik schůzek a rozhovorů.

Ministryně kultury Claudia Rothová ze strany Zelených zdůraznila, že obvinění a zprávy o obtěžování na Bayreuthských slavnostech je třeba brát vážně. „Předpokládám, že vedení slavností incidenty důkladně prošetří a vyvodí z nich důsledky. Sexuální útoky, ať už slovní nebo fyzické, jsou naprosto nepřijatelné a nesmí zůstat nepotrestány, prohlásila Rothová.

Spolková vláda je akcionářem Bayreuthských slavností, stejně jako spolková země Bavorsko. Bavorský ministr umění Markus Blume z CSU oznámil, že očekává okamžité vysvětlení: „Sexuální obtěžování nemá v naší společnosti místo. Musí zde platit pravidlo nulové tolerance.“

Studie provedená v roce 2018 na popud Spolkového ministerstva pro rodinu ukázala, že se s nějakou formou sexuálního obtěžování setkává na pracovišti přibližně jednačtyřicet procent žen, na veřejných místech dokonce šestačtyřicet. Autoři studie rovněž poukázali na fakt, že mnoho případů oběti obtěžování vůbec nenahlásí, protože se prostě staly „běžnou záležitostí“ – například nevyžádané zasílání takzvaných „dick pics“ (fotografie mužského pohlavního orgánu).

Podle studie navíc muži, kteří patří ke společensky etablovaným – tedy ti, kteří zastávají posty na vysokých manažerských pozicích –nepovažují sexuální obtěžování za společensky relevantní jev. Debatu o obtěžování považují za zbytečnou naopak tvrdí, že muži jsou diskriminováni ženami. Mají za to, že pokud k nějakému sexuálnímu obtěžování skutečně dochází, jsou pachateli „muži z nižší společenské třídy“ nebo „jiných kulturních skupin“.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


2.3 3 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments