V litomyšlském barokním divadle se uskuteční pouze jedno představení

Po dlouhé době a pouze jednou v tomto roce se bude 30. července opět hrát v barokním divadle hrabat Valdštejnů-Vartenberků na zámku v Litomyšli. Na programu bude vystoupení Obraz lásky (Ritratto dell´amore) od Françoise Couperina. Účinkovat bude volné uskupení profesionálních tanečníků Hartig Ensemble pod vedením Heleny Kazárové a taneční soubor Villanella z Liberce.
Barokní divadlo na zámku Litomyšl (zdroj město Litomyšl)
Barokní divadlo na zámku Litomyšl (zdroj město Litomyšl)

“S ohledem na vzácnost interiéru je barokní divadlo opravdu spíše určeno na prohlídky s průvodcem. Představení je tam minimum, jedno až dvě do roka,” uvedl kastelán Petr Weiss.

Vystoupení Obraz lásky představí tančené výjevy na slavné Couperinovy suity z let 1722 až 1724 vydané jako Královské koncerty. Skladatel a varhaník je komponoval pro francouzského krále Ludvíka XIV.

Divadelní inscenace je součástí akce Barokní večer na zámku. Komponovaný pořad přiblíží návštěvníkům pestrou škálu dobové kratochvíle šlechty; audienční sál oživí ukázky tanců, zámecká kaple se rozezní varhanní hudbou na původní nástroj z 18. století a na nádvoří se uskuteční módní přehlídka historických oděvů. Začíná se v 18:00 hodin, počet návštěvníků je omezen na osmdesát. Zájemci by si měli předem obstarat vstupenky v ceně 490 Kč, které zahrnují i divadelní vystoupení.

Zámecké divadlo začali budovat na konci roku 1796 majitelé zámku Valdštejn-Vartenberkové. První představení se hrálo v dubnu 1798 při oslavách hraběcího svátku. Hlavním organizátorem byl hrabě Jiří Josef a s ním vystupovali na jevišti i další členové rodiny a přátelé. V pozdějších letech hráli v divadle kromě šlechty i sloužící a do hlediště usedali i hosté z města, vojska a řádu piaristů. Zámek se v roce 1855 dostal do aukce, koupili ho Thurn-Taxisové a s nimi se divadlo provozovat přestalo.

Vzácností divadla je jevištní mašinérie, která se dodnes zachovala téměř v původním stavu, a kvalitou jedinečný soubor dekorací, které ve Vídni namaloval dvorní divadelní malíř Josef Platzer. Představuje jeden ze dvou zachovaných souborů z 18. století v Česku, druhý je součástí ještě staršího divadla v Českém Krumlově.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments