Sezóna Josefa Špačka: Berlín, Londýn, Šanghaj nebo vlastní kurzy v Čechách

Koncertní sezóna 2019/2020, která je pro českého houslového virtuosa Josefa Špačka současně poslední v pozici koncertního mistra České filharmonie, bude zahrnovat opět řadu zahraničních turné a vystoupení na předních světových pódiích. Josef Špaček se ale bude věnovat i domácím festivalům nebo výuce na vlastních mistrovských kurzech v jihočeských Horažďovicích.
Česká filharmonie – Josef Špaček (foto Petra Hajská)

Již od 23. srpna (do 26. října) probíhá v severních Čechách, polském a německém pohraničí festival Lípa Musica 2019. Na něm se Josef Špaček jako umělecký garant festivalu podílí zejména dramaturgií a výběrem hostujících umělců. Sám zde vystoupí na třech koncertech. Konec října (17. – 29.) stráví Josef Špaček na japonském turné s Českou filharmonií. Zde se objeví na koncertech v Nagoji, Jokohamě, Osace a Tokijské Suntory Hall.

Do Japonska se Špaček vrací ještě v listopadu, tentokrát však v pozici sólisty. S doprovodem Tokyo Metropolitan Symphony a dirigentem Eliahu Inbalem zahraje 16. listopadu mimo jiné Šostakovičův První houslový koncert. Nejdůležitějším prosincovým vystoupením je pak bezesporu debut Josefa Špačka 8.prosince s nejvýznamnějším čínským orchestrem Shanghai Symphony Orchestra.

Nový rok zahájí Josef Špaček unikátním setkáním s Jakubem Hrůšou a to v sále Berlínské filharmonie kde s Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin zahrají Houslový koncert a-moll Antonína Dvoříka. V průběhu března se pak Josef Špaček dostane do role lektora. Na půdě Royal Academy of Music v Londýně bude vyučovat na vlastním masterclassu. V květnu se ve společnosti předních světových umělců objeví na významném festivalu komorní hudby Hellens Music Festival ve Velké Británii.

Posledním projektem v pozici koncertního mistra České filharmonie bude pro Josefa Špačka téměř symbolicky Beethovenova 9. symfonie pod taktovou šéfdirigenta Semyona Byčkova. Sezónu 2019/2020 pak zakončí výukou na nové Ševčíkově akademii v českých Horažďovicích. Tyto kurzy založil společně s violoncellistou Tomášem Jamníkem a objeví se na nich i další vynikající umělci a lektoři z Čech i zahraničí.

Houslový virtuos Josef Špaček (nar. 1986) se velice rychle etabloval jako jeden z nejvýraznějších talentů své generace. Studoval na Curtisově hudebním institutu (Filadelfie) a Juilliard School (New York) pod vedením pedagogů jako Ida Kavafian, Jamie Laredo nebo Itzhak Perlman. Mezi jeho největší úspěchy patří vítězství v soutěži Michaela Hilla (Nový Zéland, 2009), druhá cena v soutěži Young Concert Artists International Auditions (New York, 2011), finále soutěže královny Alžběty (Brusel, 2012). V roce 2011 se stal nejmladším koncertním mistrem České Filharmonie v historii. Josef Špaček spolupracoval v průběhu své kariéry s dirigenty jako Jiří Bělohlávek, Jakub Hrůša, Semjon Byčkov, James Conlon, Valerij Gergiev, Manfred Honeck, Tomáš Netopil, Michael Sanderling nebo Krzystof Urbański.

Mohlo by vás zajímat