Sezóna Josefa Špačka: Berlín, Londýn, Šanghaj nebo vlastní kurzy v Čechách

Koncertní sezóna 2019/2020, která je pro českého houslového virtuosa Josefa Špačka současně poslední v pozici koncertního mistra České filharmonie, bude zahrnovat opět řadu zahraničních turné a vystoupení na předních světových pódiích. Josef Špaček se ale bude věnovat i domácím festivalům nebo výuce na vlastních mistrovských kurzech v jihočeských Horažďovicích.
Česká filharmonie – Josef Špaček (foto Petra Hajská)

Již od 23. srpna (do 26. října) probíhá v severních Čechách, polském a německém pohraničí festival Lípa Musica 2019. Na něm se Josef Špaček jako umělecký garant festivalu podílí zejména dramaturgií a výběrem hostujících umělců. Sám zde vystoupí na třech koncertech. Konec října (17. – 29.) stráví Josef Špaček na japonském turné s Českou filharmonií. Zde se objeví na koncertech v Nagoji, Jokohamě, Osace a Tokijské Suntory Hall.

Do Japonska se Špaček vrací ještě v listopadu, tentokrát však v pozici sólisty. S doprovodem Tokyo Metropolitan Symphony a dirigentem Eliahu Inbalem zahraje 16. listopadu mimo jiné Šostakovičův První houslový koncert. Nejdůležitějším prosincovým vystoupením je pak bezesporu debut Josefa Špačka 8.prosince s nejvýznamnějším čínským orchestrem Shanghai Symphony Orchestra.

Nový rok zahájí Josef Špaček unikátním setkáním s Jakubem Hrůšou a to v sále Berlínské filharmonie kde s Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin zahrají Houslový koncert a-moll Antonína Dvoříka. V průběhu března se pak Josef Špaček dostane do role lektora. Na půdě Royal Academy of Music v Londýně bude vyučovat na vlastním masterclassu. V květnu se ve společnosti předních světových umělců objeví na významném festivalu komorní hudby Hellens Music Festival ve Velké Británii.

Posledním projektem v pozici koncertního mistra České filharmonie bude pro Josefa Špačka téměř symbolicky Beethovenova 9. symfonie pod taktovou šéfdirigenta Semyona Byčkova. Sezónu 2019/2020 pak zakončí výukou na nové Ševčíkově akademii v českých Horažďovicích. Tyto kurzy založil společně s violoncellistou Tomášem Jamníkem a objeví se na nich i další vynikající umělci a lektoři z Čech i zahraničí.

Houslový virtuos Josef Špaček (nar. 1986) se velice rychle etabloval jako jeden z nejvýraznějších talentů své generace. Studoval na Curtisově hudebním institutu (Filadelfie) a Juilliard School (New York) pod vedením pedagogů jako Ida Kavafian, Jamie Laredo nebo Itzhak Perlman. Mezi jeho největší úspěchy patří vítězství v soutěži Michaela Hilla (Nový Zéland, 2009), druhá cena v soutěži Young Concert Artists International Auditions (New York, 2011), finále soutěže královny Alžběty (Brusel, 2012). V roce 2011 se stal nejmladším koncertním mistrem České Filharmonie v historii. Josef Špaček spolupracoval v průběhu své kariéry s dirigenty jako Jiří Bělohlávek, Jakub Hrůša, Semjon Byčkov, James Conlon, Valerij Gergiev, Manfred Honeck, Tomáš Netopil, Michael Sanderling nebo Krzystof Urbański.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na