Tančící orchestr Geneva Camerata boří všechna zažitá pravidla

Moravský podzim se chýlí ke konci, ale stále si zachovává svěží charakter. V pondělí 14. října 2019 v brněnském Mahenově divadle vystoupila unikátní švýcarská Geneva Camerata s programem nazvaným Tanec Slunce. Protože na programu byl skladatel Jean-Baptiste Lully a jeho orchestrální suita Měšťák šlechticem, kterou autor složil na objednávku Ludvíka XIV., Krále Slunce a tanečníka, předpokládali diváci, že půjde o taneční vystoupení s doprovodem orchestru. Čekalo je však nečekané překvapení, které předčilo všechna očekávání.
Tanec slunce – Geneva Camerata – Moravský podzim 2019 (foto Jan Prokopius)

V programu je jmenovitě uvedených jednatřicet hudebníků a na jevišti stálo jen pár židlí kolem cembala. Hudebníci, kteří přišli na scénu, postávali v hloučcích a vzrušeně gestikulovali – problém s židlemi, technika je nenachystala? Omyl.

Tanečník Martí Corbera, který začal tančit za úplného ticha, měl zpočátku problém se s hudebníky sblížit, odtahovali se od něho. Najednou však začali postupně hrát ve stoje a k údivu všech přítomných podupávali do rytmu a přesouvali se do různých formací. Sedět zůstala jen cembalistka, dva kontrabasisté, tři violoncella a perkuse. Ostatní, včetně dirigenta Davida Greilsammera, se postupně víc a víc nechávali strhávat tanečníkem. Ladně a noblesně se pohybovali ve figurách, ve skupinkách se otáčeli zády k dirigentovi a stále přitom skvěle hráli, s vyváženou akustikou! Občas na jevišti téměř zhaslo světlo a pohybovaly se jen světelné body, přesto hráli dál. Vše totiž hráli zpaměti.

Tanec slunce – Geneva Camerata – Moravský podzim 2019 (foto Jan Prokopius)

Ve druhé polovině večera byla na programu Symfonie č. 40 g moll KV 550 Wolfganga Amadea Mozarta. První věta Molto allegro je notoricky známá a nutí k tanci sama o sobě. Hudebníci tentokrát židle měli, ale napřed na nich stáli, pak klečeli, a v závěru je tanečník pokládal i s židlí na zem, přesto nepřestávali hrát. Druhou větu Andante hráli rozestavění kolem hlediště, za absolutní tmy. Při mírném rozsvícení byla na jevišti mlha. Dirigent nezůstával pozadu, i on se zapojoval do tanečního reje, dokonce tančil ve dvojici s tanečníkem, který se neustále pohyboval mezi hudebníky. Docházelo tak k prapodivným kombinacím a živým obrazům.

Tanečník jen ve slipech se předváděl jako kulturista v pozicích antických soch. Ve třetí větě Menuetto seděli hudebníci konečně na židlích, náhodně rozestavěných po jevišti, a dirigent byl v jejich středu. Tanečník je pomalu obcházel a některé položil i s židlí na záda. Ani v této pozici nepřestávali hrát. V poslední větě Allegro assai už tanečník umdléval a hudebníci se semkli kolem něho. Zvedli ho na rukou nad hlavu a poté zase spustili na zem, kde zůstal ležet. Celý orchestr se pomalu, jeden po druhém, pokládal na něho, až vytvořil hromadu bezvládných lidských těl. V této poloze už hudebníci skutečně nehráli.

Pořad se setkal s nebývalým úspěchem a diváci si nevěřícně kladli otázky. Jak je možné, že hudebníci dokáží hrát v pohybu, neustále měnit svá místa, být zády k dirigentovi, ve tmě, v mlze, a při tom dobře intonovat, být rytmicky společně přesní, nic se nerozjíždí, zvuk je za každé situace vyrovnaný? Někdo z legrace pronesl, že jde o playback. Že to není pravda, dokázali právě tím, že hráli v hledišti, v bezprostřední blízkosti posluchačů. Bylo to vše autentické, vycizelované a neuvěřitelně nápadité, téměř šokující. Soubor předvedl něco, co se v hudebním světě považuje za nemožné. Přece klasická hudba se musí hrát vsedě, z not, všichni musí dobře vidět na dirigenta, který udává rytmus, dynamiku. Přesto i nemožné se může stát skutečností, jako byl tento večer. Inovativní a neuvěřitelný.

 

Hodnocení autorky recenze 100 %

 

Tanec slunce
Moravský podzim – Mahenovo divadlo 14. října 2019

J. B. Lully: Le Bourgeois Gentilhomme (Měšťák šlechticem), orchestrální suita
W. A. Mozart: Symfonie č. 40 g moll

Geneva Camerata
dirigent David Greilsammer
choreografie a tanec Juan Kruz Díaz de Garaio Esnaola

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na