Siegfried Wagner – skladatel navždy ve stínu

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Být dítětem slavného otce či slavné matky je vždycky obtížné, zvlášť když dotyčný/á kráčí v rodičovských šlépějích a věnuje se stejnému či podobnému oboru. Ovšem být synem Richarda Wagnera a Cosimy Wagnerové a vnukem Franze Liszta a věnovat se stejně jako otec a dědeček hudbě a komponování, to si jen stěží dovedeme představit. Právě to však potkalo Siegfrieda Wagnera (6. června 1869 – 4. srpna 1930), od jehož narození letos uplynulo 150 let a jehož výročí úmrtí si připomínáme v těchto dnech. Skladatele, který navždy zůstal ve stínu svých mnohem slavnějších a úspěšnějších předků…
Richard a Siegfried Wagner (dobová fotografie)

Rodinný původ a milostné trojúhelníky
Když se Siegfried, třetí dítě a jediný syn skladatele, dirigenta, libretisty a spisovatele Richarda Wagnera (1813–1883), narodil, byla jeho matka Cosima (1837–1930), nemanželská dcera skladatele, klavíristy a dirigenta Franze Liszta (1811–1886) a hraběnky Marie d’Agoult (1805–1876), stále ještě provdaná za dirigenta, klavíristu a skladatele Hanse von Bülowa (1830–1894), jemuž porodila dvě dcery, Danielu (1860–1940) a Blandine (1863–1941). Z mileneckého vztahu s Wagnerem se ještě před Siegfriedem narodily další dvě dcery, Isolde (1865–1919) a Eva (1867–1942). Včetně Siegfrieda byla tedy Cosima matkou pěti dětí. Jak si všimne každý, kdo zná Wagnerovy opery, děti Cosimy a Richarda byly pojmenovány po dvou hrdinkách a jednom hrdinovi otcových oper (Tristan a Isolda, Mistři pěvci norimberští, jejichž hlavní ženská postava se jmenuje Eva, a Siegfried, který je součástí tetralogie Prsten Niebelungův).

Milostné trojúhelníky či víceúhelníky provázely všechny jmenované osoby skoro celý život. Wagnerova první žena Minna Planerová (1809–1866) – jejich manželství zůstalo bezdětné – se musela smířit či spíše nesmířit s mnoha manželovými milenkami nebo múzami, mezi nimiž byla například Mathilde Wesendoncková (1828–1902), manželka Wagnerova mecenáše Otto Wesendoncka, na jejíž básně Wagner zkomponoval pět nádherných písní (tzv. Wesendonck-Lieder) a pod vlivem vášnivého vtahu k této krásné a vzdělané ženě psal i své vrcholné dílo, milostné operní drama Tristan a Isolda pojednávající – jak jinak – o milostném trojúhelníku (král Marke – jeho přítel Tristan – Isolda, Markeho nevěsta a Tristanova milenka) a tragickém osudu titulní milenecké dvojice. Wagner nějakou dobu bydlel v zahradním domku na pozemku u vily Wesendonckových ve švýcarském Curychu. Vztah Richarda a Cosimy začal ještě v době, kdy byli oba v manželství s jinými – Minna Wagnerová zemřela v roce 1866 (k rozvodu by nikdy nesvolila) a Hans von Bülow se s Cosimou rozvedl až v roce 1870, kdy již byly na světě všechny tři děti milenců Richarda a Cosimy, kteří se pak vzali. Pikantní na tom celém bylo, že Bülow byl Wagnerovým přítelem a dirigentem jeho děl a posléze vztahu své ženy k svému příteli musel mlčky přihlížet. Do toho se ještě zamotal do Wagnera nejspíš platonicky zamilovaný bavorský král Ludvík II. (1845–1886), který mistra povolal do Mnichova hned po svém nástupu na trůn v roce 1864, právě když se exulant Wagner nacházel ve veliké materiální nouzi (ostatně kdy ne) a královské vysvobození přišlo v pravý čas. Homosexuálně zaměřený, umění- a hudbymilovný mladý král se nesměl dozvědět, jak nemorálně Wagner žije, štědře ho podporoval, ale skandálu se stejně nedalo vyhnout: bavorskému dvoru a královým ministrům i poddaným vadilo královo utrácení a protežování egoistického a nabubřelého Wagnera, a když se král dozvěděl o Wagnerově milence, musel svým ministrům ustoupit a Wagnera, jehož díla obdivoval, alespoň naoko zapudit. A jistě na něj i trochu zanevřel a žárlil, nicméně podporu mu i nadále dopřával.

Do toho všeho se tedy narodil Siegfried, jemuž se milostné trojúhelníky také v budoucnu neměly vyhnout. Narodil se v době, kdy byl jeho otec na vrcholu. Díky štědré přízni krále Ludvíka II., jenž se málo staral o politiku, vládnutí a válčení a více si hleděl stavění svých romantických zámků, se v Mnichově postupně uskutečnily premiéry Wagnerových oper Tristan a Isolda (1865) a Mistři pěvci norimberští (1868) a proti Wagnerově vůli zde byly uvedeny i první dva díly z niebelungovské tetralogie, Zlato Rýna (1869) a Valkýra (1870). Ludvík II. byl také jedním z těch, kteří Wagnerovi poskytli peníze na jeho vysněné festivalové divadlo v Bayreuthu, jež bylo slavnostně otevřeno v létě 1876 uvedením právě celé tetralogie, tedy včetně premiér Siegfrieda a Soumraku bohů, do té doby neprovedených. Druhý ročník slavnostních bayreuthských her se uskutečnil až v roce 1882 a byl ve znamení premiéry poslední Wagnerovy opery Parsifal. Za půl roku, v únoru 1883, Wagner v Benátkách zemřel v 69 letech – Siegfriedovi bylo necelých 14 let a zůstala mu matka Cosima, dcera slavného Franze Liszta (když se Richard a Cosima vzali, Liszt, jen o dva roky starší než Wagner, se tedy stal Richardovým tchánem a svého zetě přežil o tři roky).

Cosimina matka, francouzská hraběnka Marie d’Agoult, byla ve své době známou spisovatelkou publikující po vzoru své přítelkyně George Sand pod mužským pseudonymem Daniel Stern. Napsala romantické prózy Hervé, Julien, Valentia, Nélida či Tři dny v životě Marie Stuartovny, historické knihy Dějiny revoluce (1848, tři díly), ceněné jako nejlepší tehdy sepsaný popis dramatických událostí Velké francouzské revoluce, a Dějiny počátků republiky v Nizozemí (1872) a také paměti nazvané Mé vzpomínky (posmrtně 1877). Otcem Marie byl francouzský emigrant, hrabě Alexandrea Victor François de Flavigny, matka Marie Elisabeth Bethmannová byla dcerou frankfurtského bankéře. Po návratu rodu Bourbonů na francouzský královský trůn se Marie vzdělávala v jednom klášteře ve Francii. V roce 1827 se na přání rodičů provdala, jejím manželem se stal hrabě Charles Louis Constant d’Agoult. V manželství se jí narodily dvě dcery, Louise a Claire. V roce 1835 se manželé rozvedli. Z mileneckého vztahu s Franzem Lisztem měla Marie tři děti, kromě Cosimy ještě starší dceru Blandine a mladšího syna Daniela. Jako by se pak historie matky zopakovala u dcery Cosimy…

Siegfried Wagner (archiv OP)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat