Simon Rattle objevuje 92-letou skladatelku

Šéfdirigent London Symphony Orchestra, Sir Simon Rattle, byl na jednom slavnostním večírku náhodně seznámen s 92-letou dámou, o které se ukázalo, že je francouzsko-americkou skladatelkou Betsy Jolas.
Betsy Jolas (zdroj classicsource.com)

Betsy Jolas je skladatelsky činná již od roku 1945, po válce studovala skladbu v Paříži u předních osobností tehdejší hudební scény, jako Darius Milhaud či Olivier Messiaen. Mezi lety 1971 až 1974 byla Messiaenovou asistentkou na Pařížské konzervatoři, kde později též pedagogicky působila, stejně jako na amerických univerzitách v Yale, Berkeley, Los Angeles, Tanglewoodu či Michiganu. Přestože se její kompozice hrály po celém světě s nejrůznějšími prestižními soubory a orchestry, její jméno dosud zůstává široké veřejnosti víceméně neznámé.

Dirigent Rattle sám tuto skladatelku dosud neznal. Vyhledal nahrávky jejích kompozic a jakmile zjistil, že hudba má zcela výjimečné kvality, ihned požádal o zkomponování nového hudebního kusu. Rattle uvedl: „Stydím se za to, že to trvalo tak dlouho, ale lepší pozdě, než nikdy.“

Betsy Jolas, 60. léta 20. století (zdroj blogs.qobuz.com

Malá letní suita (A Little Summer Suite) od Betsy Jolas z roku 2015 bude zlatým hřebem nové sezóny London Symphony Orchestra. Bude provedena v lednu 2019 v londýnském Barbican Centre. „Je neuvěřitelné, že tak výjimečná skladatelka jako Betsy Jolas je u nás naprosto neznámá. V kolika dalších případech nám unikly podobné tvůrčí osobnosti, kterých jsme si nikdy nevšimli?“ dodává Rattle.

Objevným směrem se bude London Symphony Orchestra ubírat i nadále. V následující sezóně připravují mezi jinými téměř nehranými díly i symfonickou báseň Egdon Heath od Gustava Holsta.

 

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky