100 let republiky v královéhradeckém Petrofu

Stoleté výročí vzniku Československého státu si připomíná i královéhradecká firma Petrof. Již od minulého týdne začala sérii kulturních akcí, oslavující toto výročí v budově kulturního centra Petrof Gallery, otevřeného na podzim roku 2017. Slavnostní program čítá koncerty, výstavy a zejména odhalení jubilejního pianina.
Slavnostní odhalení klavíru Republika (zdroj Petrof.cz)

Večer 19. září 2018 byl v kulturním centru Petrof Gallery odhalen jubilejní klavír „Republika“, vyrobený speciálně pro toto výročí. Klavír byl vyroben týmem výrobců pod vedením ředitele vývojového oddělení firmy, Ivana Vaculíka. Stavba nástroje trvala kolem 12 měsíců a na jeho výzdobu byly vybrány symbolicky materiály spjaté se vznikem republiky, například beskydský smrk na rezonanční desku, slovenský javor či zakarpatský ořech.

Slavnostní odhalení klavíru Republika (zdroj Petrof.cz)

Odhalení jubilejního nástroje doprovodil koncert Petra Voňky, ladiče a intonéra Petrofu. Události se též účastnila prezidentka společnosti Zuzana Ceralová Petrofová.
Součástí oslav byl i koncert „100 let republiky očima jazzu“, na kterém se představili Petr Malásek a Karel Košárek spolu s vítězi soutěže Pianista roku.

Slavnostní odhalení klavíru Republika (zdroj Petrof.cz)

Oslavy budou pokračovat i klavírním vystoupením Dua EGIA a Dua PETROF „Slavíme spolu – hrajeme spolu“ 18. listopadu 2018 od 19.00 hodin. V kulturním centru Petrof Gallery si zároveň můžeme prohlédnout výstavu portrétů od Jany Bačové Kroftové „Tváře první republiky“, která potrvá do 21. října 2018.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat