Sir Simon Rattle kvůli brexitu zažádal o německé občanství

Britský dirigent Simon Rattle požádal kvůli brexitu o německé občanství. Manžel české pěvkyně Magdaleny Kožené to dnes oznámil na tiskové konferenci, informovala agentura Reuters. Rattle stál šestnáct let v čele Berlínských filharmoniků, nyní působí jako hudební ředitel Londýnského symfonického orchestru. Od sezóny 2023/2024 bude šéfdirigentem Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu v Mnichově.
Sir Simon Rattle (foto Sheila Rock, ©Warner Classics)

“Můj pas už je na cestě,” odpověděl Simon Rattle na otázku, zda stejně jako řada dalších Britů žijících v EU požádal kvůli brexitu o občanství některé ze zemí evropské sedmadvacítky. “Jako pro mnohé další to pro mě byla naprostá nezbytnost,” dodal dirigent.

Británie téměř před rokem opustila Evropskou unii. Na konci prosince skončilo i takzvané přechodné období, během něhož měla Británie prakticky stejná práva a povinnosti jako členské země. Od 1. ledna jsou ale Britové občany takzvané třetí země, a přišli tak o právo volného pohybu po EU.

Podle agentury Reuters britskou hudební scénu velmi překvapilo, když v pondělí vyšlo najevo, že Rattle ukončí své plánované působení v čele Londýnského symfonického orchestru a od sezóny 2023/2024 bude šéfdirigentem mnichovského Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu. Do Německa se rodák z Liverpoolu pracovně vrátí zhruba po pěti letech. V letech 2002 až 2018 byl šéfdirigentem Berlínských filharmoniků.

Agentura Reuters upozornila, že Rattle i za působení v Londýně dál pravidelně létal za rodinou, která zůstala žít v Berlíně. Manželkou hvězdného britského dirigenta je česká mezzosopranistka Magdalena Kožená, s níž má tři děti. Rattle dnes přiznal, že jeho rozhodnutí přijmout nabídku na práci v mnichovském hudebním tělese je také výsledkem toho, jak prožíval pandemii. Trávil totiž během ní více času s manželkou a dětmi, a chtěl jim být i v budoucnu více na blízku.

Na tiskové konferenci dnes ale Rattle naznačil, že za rozhodnutím vrátit se do Německa je i frustrace britskou politikou. “Skutečnost, že hudebníci a obecně umělci najednou musí žádat o víza při cestě do Evropy vůbec není ten brexitový bonus‘, o kterém se mluvilo,” řekl. “Budeme proti tomu muset bojovat,” dodal umělec, který setrvání své země v EU podporoval už před referendem v roce 2016.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


3.6 5 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments