Konec orchestru MET by byl uměleckou katastrofou, varuje Riccardo Muti

Renomovaný italský dirigent a umělecký šéf Chicagského symfonického orchestru Riccardo Muti v otevřeném dopise vyjádřil podporu hudebníkům orchestru newyorské Metropolitní opery, kteří jsou kvůli koronavirové pandemii a bouřlivému kolektivnímu vyjednávání už deset měsíců bez výplat. Přinášíme vám jeho vyjádření v nezkrácené podobě.
Riccardo Muti (foto archiv OP)

Drahé dámy a pánové,
píšu Vám v reakci na upřímnou žádost o podporu od hudebníků Metropolitní opery.

Uzavření Metropolitní opery a dramatická situace, ve která se nalézá její výborný orchestr, vybízí k hlubokému zármutku, nejen pro město New York, ale pro celý kulturní svět. Bez hudby a bez hudebníků, kteří ji vdechují život, je civilizovaný svět odsouzen k duševní chudobě a barbarismu. Hudba není pouhým rozptýlením, je to nezbytná strava pro mysl a duši.

MET, její orchestr, umělecký tým a techničtí pracovníci jsou dědictvím lidstva. Celý umělecký svět je v šoku z toho, že další existence tohoto skvělého orchestru se nyní zdá nejistá.

Jako hudebník, jako umělecký ředitel Chicagského symfonického orchestru a jako občan světa teď vyzývám vedení Metropolitní operu, aby navrátila svým hudebníkům důstojnost, kterou si zaslouží každý z nás, a naději že se brzy budou moci vrátit na půdu divadla a sdílet s námi své umění. V této strašné a bezprecedentní pandemii si zaslouží naši podporu.

Dlouhá a slavná historie MET a jejího báječného orchestru nesmí skončit uměleckou katastrofou. Svět umění, kultury a krásy by něco takového nikdy neodpustil! Navíc by negativní důsledky této katastrofy vážně dopadly na budoucí generace hudebníků.

S nadějí a důvěrou,
Riccardo Muti

Originální verze dopisu zde. O sporech orchestru Metropolitní opery s jejím vedením jsme informovali zde a zde.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


2.3 3 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments