Album týdne Normana Lebrechta: Edward Elgar – Partsongs, From the Bavarian Highlands

Britský hudební kritik Norman Lebrecht si tento týden k recenzi vybral zcela nové album sborových písní „Z bavorských vrchovin“ anglického skladatele Edwarda Elgara v podání Sboru Bavorského rozhlasu se sbormistrem Howardem Armanem.

CD: Edward Elgar – Partsongs, From the Bavarian Highlands (zdroj: highresaudio.com)

Sir Simon Rattle, který se tento týden stal německým občanem, nejraději spolupracuje s anglickými sbormistry. V Berlíně měl svého bývalého kolegu z Birminghamu, Simona Halseyho. V jeho novém postu u Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu vede sboristy Howard Arman. Arman, absolvent londýnské Trinity College, strávil posledních 40 let v německy-mluvících souborech, v Halle, Lipsku, Salzburgu a Lucernu. Mnichovský sbor, v jehož čele stojí od roku 2017, je špičkovým tělesem.  

I oddanému milovníku Edwarda Elgara bych odpustil, pokud nikdy neslyšel sborové písně z tohoto CD. Ty nejrannější, z roku 1894, napsal Elgar na slova své ženy, když s ní trávil dovolenou v bavorských Alpách v městečku Garmisch (kde se později usadil Richard Strauss.) Po stránce hudební i slovní jsou tyto skladby průměrné. Další dvě písně pro ženský sbor ze stejného roku, též na texty Alice Elgar, mají o trochu více osobitosti, a to díky dvěma houslím, které Elgar přidal ke klavírnímu doprovodu.  

Mnohem zajímavější je nádherná píseň Go, Song of Mine (Jdi, písni má), kterou Elgar napsal v roce 1909 na jarních prázdninách v Itálii. Architektura hlasových partů čerpá z Elgarova Sna Gerontova, ale textura je tu odlehčenější, hravější a jasnější. Píseň Weary Wind of the West (Znavený západní vítr), kterou Elgar upravil v posledních letech života, je dalším pokladem na této nečekané, nenáročné a celkově příjemné kolekci skladeb. 

Sboristé Bavorského rozhlasu jsou tonálně bezchybní, ale jejich výslovnost je zastřelá, možná aby skryli nedokonalou znalost angličtiny. To se bude muset po příchodu sira Simona Rattlea změnit.

Ukázka:

Edward Elgar: Partsongs – From the Bavarian Highlands
Maximiliano Martín – klarinet, Lucas Macías Navarro – dirigent
Chor des Bayerischen Rundfunks

Label: BR-Klassik
Datum vydání: 15. ledna 2021

Hodnocení Normana Lebrechta: **/*****

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments