André Rieu: Pokud pandemie potrvá ještě dlouho, prodám svoje stradivárky

Žádná světová turné s nadšenými fanoušky, žádné slavnostní koncerty na Maastrichtském náměstí Vrijthof, finanční krize a šedesátičlenný orchestr doma bez práce – tak popisuje nizozemský houslista André Rieu svůj život od počátku koronavirové pandemie.

André Rieu (zdroj FB)

 „Sedět doma a nic nedělat je příšerné,“ řekl „valčíkový král“ André Rieu v rozhovoru pro nizozemský online magazín 1Limburg. Ačkoliv mu schází živá hudba, kontakt s fanoušky a cestování, nejvíc se prý obává o přežití svého Orchestru Johanna Strausse.

Orchestr momentálně zaměstnává celkem 110 lidí (z toho 60 hudebníků), kteří jsou od počátku pandemie finančně závislí na Andrém Rieu a státní podpoře. Houslista orchestr nazval svým životním dílem a dodal, že udělá všechno pro to, aby zabránil propouštění svých zaměstnanců: „Pokud covid nezmizí, než státní podpora skončí, nebudu si moci dovolit je vyplácet. V takovém případě prodám svoje stradivárky.“

Rieuho housle „ex-Captain Saville“ pochází z roku 1667 a jsou jedním z prvních nástrojů, které legendární houslař Antonio Stradivari vytvořil. Tyto housle jsou nesmírně cenné, například nástroj „Lady Blunt“ z roku 1721 byl na charitativní aukci pro oběti přírodních katastrof v Japonsku prodán za astronomickou cenu přesahující v přepočtu 300 miliónů Kč.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments