Orchestr Metropolitní opery kritizuje vedení za novoroční koncert s evropskými hudebníky

Newyorská Metropolitní opera (MET) oslavila nový rok virtuálním galavečerem vysílaným v přímém přenosu z německého Augsburgu. Na koncertě vystoupili čtyři zpěváci za doprovodu evropských hudebníků. Tento krok byl ostře kritizován odbory zastupujícími členy orchestru MET, kteří jsou už deset měsíců bez práce a bez výplaty. Orchestru po novoročním koncertě vyjádřil podporu i šéfdirigent Yannick Nézet-Séguin.

The Metropolitan Opera New York (zdroj flickr.com/Chun-Hung Eric Cheng)

V rámci silvestrovského galavečeru vystoupily čtyři hvězdy Metropolitní opery – sopranistky Angel Blue a Pretty Yende a tenoři Javier Camarena a Matthew Polenzani – s programem složeným z árií a duetů z oper Donizzetiho, Verdiho, Pucciniho a dalších skladatelů. Koncert se odehrál 31. prosince 2020 v divadle Partheater v německém Augsburgu a zpěváky doprovázel komorní orchestr složený z tamních hudebníků, které vedení MET pro tento večer najalo.

Proti najímání evropských hudebníků se tvrdě ohradil Adam Krauthamer, prezident odborové organizace zastupující hráče orchestru MET AFM Local 802: „To, že na dnešním Novoročním galavečeru Metropolitní opery vystoupí hudebníci, kteří s ní nemají nic společného, je naprosto nepřijatelné.“ Krauthamer označil jednání vedení MET za neetické a pokračoval:  „Najímání neodborových hudebníků na koncerty pod hlavičkou Metropolitní opery je útokem na status MET jakožto seriózní umělecké instituce a urážkou umělců, kteří pro ni pracují.“

Metropolitní opera svým hráčům orchestru, sboristům a technickým pracovníkům nevyplácí mzdy od března 2020, kdy se newyorská divadla kvůli koronavirové pandemii musela uzavřít. Podle vyjádření z října minulého roku musela kvůli vysokým nákladům na život v metropoli už třetina členů orchestru opustit New York.

Yannick Nézet-Séguin (foto © Jonathan Tichler/Met)

Krátce po zveřejnění Krauthamerova prohlášení vyjádřili podporu orchestru také zástupci odborů technických zaměstnanců opery, kteří s vedením momentálně bojují o zachování svých platů, a posléze i šéfdirigent MET Yannick Nézet-Séguin. Ten v úterý 4. ledna oznámil, že spolu se svým partnerem Pierrem Tourvillem orchestr podpoří i finančně – do konce ledna ze svých prostředků zdvojnásobí veškeré dary, které lidé věnují na podporu orchestru nebo sboru Metropolitní opery. „Je nepřijatelné a bolestivé, že členové sboru a orchestru takového kalibru jsou bez výplat už od března,“ řekl Nézet-Séguin ve vyjádření pro francouzský magazín Diapason. Vedení Metropolitní opery se k situaci zatím nevyjádřilo.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


1 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments