Sivan Silver a Gil Garburg vystoupí se společným recitálem v Rudolfinu

V rámci cyklu Světová klavírní tvorba FOK v Rudolfinu 13. dubna 2024 vystoupí Silver-Garburg Duo. Manželé Sivan Silver a Gil Garburg zahrají na dva klavíry díla Franze Liszta, Franze Schuberta, Camille Saint-Saënse a při příležitosti Roku české hudby také Tři české tance Bohuslava Martinů.
Sivan Silver a Gil Garburg (foto Neda Navaee)
Sivan Silver a Gil Garburg (foto Neda Navaee)

„Každý z nás vyjadřuje své vlastní emoce a zároveň určitý společný cit. Jsme jedno tělo, a přesto spolu vedeme dialog – v tom je kouzlo,“ říká Sivan Silver. Gil Garburg dodává: „Čím více spolu pracujeme, tím více spolu rosteme a tím se stáváme svobodnějšími. Stejně jako dirigent realizuje svou vizi s orchestrem, my můžeme realizovat vše, co si představujeme, čtyřma rukama.“

Izraelský pár žijící v Berlíně – Sivan Silver a její partner Gil Garburg – patří k předním světovým interpretům, kteří se soustavně věnují hře v klavírním duu. Vystupovali v Carnegie Hall, Lincolnově centru v New Yorku, ve vídeňském Musikvereinu, salcburském Festspielhausu, v opeře v Sydney i v Berlínské filharmonii; koncertovali přibližně v sedmdesáti zemích na pěti kontinentech. V říjnu 2020 vystoupili s Pražskými symfoniky ve Smetanově síni Obecního domu; pod taktovkou Tomáše Braunera zahráli Koncert pro čtyřruční klavír a smyčce Johannesa Brahmse.

Tři české tance pro dva klavíry napsal Bohuslav Martinů v roce 1949, kdy se stal profesorem skladby na univerzitě v Princetonu. Od stejnojmenného díla pro sólový klavír z roku 1926 se tato skladba liší jistým upozaděním folklórních prvků. Je ale třeba zdůraznit, že Tance nejsou transkripcí staršího díla, Martinů zde přichází se zcela novou hudbou. Můžeme v ní najít nostalgické vzpomínky na domov, kam se skladatel neměl již nikdy vrátit, nezaměnitelné harmonie i hluboce jímavou melancholickou melodiku pomalé střední části.

Slovo dramaturga FOK Martina Rudovského: „Vůbec není náhodou, že slavná klavírní dua jsou sourozenci nebo manželé. Sdílení hudby u jednoho klavíru vyžaduje naprostou důvěru, až intuitivní sehranost, blízké propojení. Toho všeho po více jak dvaceti letech společné hry dosáhli mírou vrchovatou manželé Sivan Silver a Gil Garburg. V říjnu 2020 vystoupili s naším orchestrem pod taktovkou Tomáše Braunera, v dubnu 2024 poprvé vstoupí do řady Světová klavírní tvorba. Ano, tvorba pro čtyřruční klavír je vskutku světová a unikátní. Právem do ní náleží i Tři české tance Bohuslava Martinů.“

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments