Skladatel Hans Zimmer v O2 areně nabídl mimo jiné hudbu k filmu Duna, za kterou má Oscara

V pražské O2 areně včera skladatel Hans Zimmer na turné Live Europe Tour nabídl také hudbu k filmu Duna, za kterou letos obdržel Oscara i Zlatý globus. Vedle toho německý umělec v roli dirigenta velkého orchestru i v roli moderátora zaplněné hale během efektní světelné a hudební show připomněl i další snímky, ke kterým složil hudbu. Publikum aplaudovalo melodiím z filmů Muž z oceli, Gladiátor, Piráti z Karibiku, Sherlock Holmes, Poslední samuraj, Temný rytíř, Dunkerk, Interstellar či ze zatím poslední bondovky Není čas zemřít.

Hans Zimmer (zdroj Hans Zimmer)
Hans Zimmer (zdroj Hans Zimmer)

S celkovým počtem 130 účinkujících a členů týmu šlo podle pořadatelů o první pražskou halovou produkci takového rozsahu od začátku pandemie covidu-19. Podle odhadu přítomných novinářů koncert s místy pouze k sezení sledovalo přibližně 10.000 návštěvníků.

V úvodu představení zazněla skladba House Atreides ze sci-fi Duna, které letos vedle hudby získalo Oscary také za filmovou scénografii, střih a zvuk. Zahrála devatenáctičlenná kapela včetně Hanse Zimmera ovládajícího kytaru a klávesy a orchestr s mnoha různými nástroji. Zimmer se představil také v roli moderátora, který během koncertu představoval některé doprovodné hudebníky. Mimo jiné zdůraznil role zpěvačky Loire Cotlerové, flétnisty Pedra Eustacheho nebo cellistky Tiny Guové. V průběhu koncertu Zimmer, který spolupracuje s některými členy Orchestru oděsské opery, vzdal hold ukrajinským ženám a během jedné z písní promítl i záběry Ukrajinek bojujících nyní ve své vlasti proti ruské invazi.

Live Europe Tour 2022, které si vyžádalo patnáct měsíců intenzivní práce, začalo 11. března v hamburské Barclays Areně. Během něj slavný skladatel navštíví do konce dubna tři desítky evropských měst.

K návrhu nové show Zimmer přizval některé z nejuznávanějších kreativních představitelů amerického showbyznysu. John Featherstonez, který spolupracoval na mnoha mezinárodních rockových a popových turné, se ujal práce na světelném designu. Derek McLane, jehož poslední díla zahrnují například broadwayský muzikál Moulin Rouge, byl zodpovědný za scénografii a jeho kolega z Broadwaye Peter Nigrini vytvořil design videa. Choreograf Barry Lather vedl osmičlenný taneční soubor.

Naposledy Zimmer v Praze vystoupil v letech 2016 a 2017. Skladatel, narozený 12. září 1957, pochází z německého Frankfurtu nad Mohanem. Během dospívání se přesunul do Londýna. Uvádí, že hudba mu pomáhala vyrovnat se s otcovou smrtí. Při spolupráci s filmovým skladatelem Stanleym Myersem začali míchat klasický orchestrální projev s prvky elektroniky. Roku 1989 zkomponoval Zimmer hudbu k oscarovému snímku Řidič slečny Daisy. V témže roce ho objevil filmový režisér Ridley Scott, pro kterého Zimmer vytvořil hudbu mimo jiné k filmu Thelma a Louise. Od roku 2010 má svoji hvězdu na hollywoodském chodníku slávy.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments