Ukrajinský velvyslanec Andrij Melnyk: Ruská válka je i válkou proti ukrajinské kultuře

Ruská válka je i válkou proti ukrajinské kultuře, řekl ukrajinský velvyslanec Andrij Melnyk. Je to podle něj v souladu s tradicí utlačování ukrajinské kultury koloniálními mocnostmi. Bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenková označila ruského prezidenta Vladimira Putina za barbara a fašistu.
Ilustrační foto (zdroj Freepik)
Ilustrační foto (zdroj Freepik)

Ruská útočná válka proti Ukrajině je podle Andrije Melnyka zaměřena v neposlední řadě proti kultuře země. “Naše divadla jsou záměrně bombardována, jak se stalo v Mariupolu, naše knihovny a muzea jsou pleněny, knihy zabavovány,” řekl ve středu večer na solidárním vystoupení ukrajinský diplomat, mezinárodně známý svou ostrou kritikou německé údajně proruské politiky.

Nynější válka tak navazuje na dlouhou tradici utlačování ukrajinské kultury koloniálními mocnostmi z Východu i Západu, zdůraznil Melnyk. “Ukrajinský jazyk, ukrajinská církev, ukrajinská kultura – všechno ukrajinské bylo v průběhu našich dějin opakovaně zakazováno, opomíjeno, pošlapáváno,” pokračoval Melnyk.

To má podle něj důsledky i v Německu. “I když uplynulo přes třicet let od doby, kdy jsme znovu získali svou nezávislost, je ukrajinská kultura pro mnohé Němce stále ještě terra inkognita,” řekl Melnyk a dodal, že to má “i nebezpečné politické důsledky”.

Ostře se vůči Rusku vyjádřila bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenková, která byla jednou z hlavních postav takzvané “oranžové revoluce” v roce 2004. “Je to barbar,” odpověděla na otázku, jak by popsala Putina. “Začít válku proti pokojné, demokratické a evropské zemi jako Ukrajina, to je přece důkaz barbarské povahy. Vyzýval k zabíjení starých lidí, žen a dětí,” řekla expremiérka.

Upozornila také na to, že Putin je racionální a cynický. “V jeho chování je něco opravdu ponurého, co zjevně pochází z nejtemnějšího středověku,” dodala Tymošenková a varovala Západ před zdrženlivostí vůči Rusku, protože vítězství Ruska na Ukrajině by podle ní znamenalo začátek Putinova tažení proti Evropě.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


2 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments