Skončil 6. ročník Letní hudební akademie Kroměříž

Vrcholem letošního ročníku Letní hudební akademie v Kroměříží byla včerejší přehlídka mladých talentů i vystoupení komorního akademického orchestru. Vyhlášení byli i laureáti letošního ročníku. Akademie se letos zúčastnilo 57 studentů v 6 zemí světa.
Letní hudební akademie Kroměříž 2023: Tomáš Netopil, Adam Znamirovský, Štěpánka Plocková, Radek Martinec (zdroj Letní hudební akademie Kroměříž)
Letní hudební akademie Kroměříž 2023: Tomáš Netopil, Adam Znamirovský, Štěpánka Plocková, Radek Martinec (zdroj Letní hudební akademie Kroměříž)

Týden plný hudebních zážitků, výuky pod vedením předních osobností klasické hudby, intenzivního zkoušení, ale i setkávání a nových přátelství – to byl 6. ročník Letní hudební akademie Kroměříž. Ve čtvrtek 24. srpna jej v Kině Nadsklepí zakončil koncert složený ze sólových vystoupení studentů napříč jednotlivými obory, ale také komorního akademického orchestru. Ten se na závěrečný večer připravoval v průběhu celého týdne pod vedením Tomáše Netopila, dirigenta a uměleckého ředitele Letní hudební akademie. V podání orchestru zazněla skladba Jiřího Pavlici Moravské tance, který ji osobně přijel do Kroměříže uvést.

Koncert završilo předání ocenění nejlepším studentům letošní akademie. Cenu Letní hudební akademie Kroměříž převzala violoncellistka Štěpánka Plocková, která se pod lektorským vedením Michaely Fukačové kroměřížské akademie účastnila již poněkolikáté. „Štěpánka je typem hudebníka, který svojí intenzitou a vytříbeným citem pro krásu dokáže dojmout a pohladit své posluchače, což je obrovský dar. Její hra je osobitá a oduševnělá a já jsem přesvědčená, že má před sebou zářivou budoucnost,“ vysvětlila violoncellistka Michaela Fukačová.

Také třináctiletému klavíristovi Adamu Znamirovskému přinesl jeho talent ocenění na letošním ročníku akademie. “Kromě své výjimečné technické vybavenosti ukázal letos Adam, jak za poslední rok vyzrál hudebně. O interpretaci přemýšlí komplexněji než dřív, což je na jeho výkonu jasně slyšet,“ zhodnotil klavírní virtuóz a lektor LHAK, Ivo Kahánek.

Kromě finanční odměny získávají oba zmínění studenti příležitost vystoupit v rámci půlrecitálu na spřáteleném Mezinárodním hudebním festivalu Leoše Janáčka v roce 2024.

Dalším držitelem Ceny Letní hudební akademie se stal barytonista Radek Martinec, který bude během příštího ročníku akademie interpretem některého z připravovaných velkých koncertů festivalu Hudební Kroměříž.

Zvláštní ocenění Letní hudební akademie Kroměříž si odnesl student oboru klavírní spolupráce Tomáš Kalousek, u něhož vedení akademie ocenilo zejména velký progres během pobytu na akademii i jeho profesionální výkon na koncertu „Operní gala“.

Letní hudební akademie Kroměříž 2023: Tomáš Netopil, Tomáš Kalousek, Jana Kubáčová (zdroj Letní hudební akademie Kroměříž)
Letní hudební akademie Kroměříž 2023: Tomáš Netopil, Tomáš Kalousek, Jana Kubáčová (zdroj Letní hudební akademie Kroměříž)

„Letos jsme měli opět špičkové lektory a nadané studenty napříč všemi obory. Nabídli jsme veřejnosti výjimečné koncerty a po několika letech jsme mohli využít nádherné prostory zrekonstruovaného Sněmovního sálu Arcibiskupského zámku v Kroměříži,“ zhodnotil dirigent a umělecký ředitel LHAK Tomáš Netopil a dodal: „Těší nás zájem diváků, kteří navštěvovali v hojném počtu nejen velké koncerty s hvězdným obsazením, ale našli si cestu také na vystoupení našich studentů.“

Rostoucí zájem veřejnosti přivítala i výkonná ředitelka Jana Kubáčová. „Akademie se rok od roku vyvíjí a posunuje kvalitativně i svým rozsahem. Čím dál větší oblibě se těší nejen klasické instrumentální obory, ale i obory jako je například hudební management,“ vysvětlila Jana Kubáčová a ocenila také možnost sledovat vývoj a posun studentů, kteří se na akademii opakovaně vrací.

6. ročník Letní hudební akademie v Kroměříži poskytl příležitost rozvíjet se 57 aktivním a desítce pasivních účastníků z České republiky, Slovenska, Ukrajiny, Srbska, Polska a Holandska. Výuka probíhala pod vedením lektorů jako je violoncellistka Michaela Fukačová, klavírista Ivo Kahánek, houslisté Fedor Rudin, Dalibor Karvay a Jan Mráček, barytonista Adam Plachetka, cembalistka Barbara Maria Willi. Výuku hry na violu vedl Pavel Nikl a hudební projekty David Mareček.

Letošní akademie přinesla také atraktivní hudební zážitky široké veřejnosti v rámci doprovodného festivalu Hudební Kroměříž. Koncerty na různých místech v Kroměříži nabídly setkání se světovými hudebními osobnostmi i mladými talentovanými účastníky letní akademie.

7. ročník mezinárodní Letní hudební akademie se uskuteční v termínu 15. až 23. srpna 2024.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments