Začal festival současné hudby Ostravské dny

V Ostravě včera začalo 12. bienále současné hudby Ostravské dny. V kostele svatého Václava jej zahájilo rozezvučené šestitónové historické harmonium z 30. let minulého století. Zahajovací večer pokračoval uvedením Adorace Nejsvětějšího srdce Ježíšova brněnského skladatele Pavla Zemka Nováka.
Trojhalí Karolina (zdroj Trojhalí Karolina)
Trojhalí Karolina (zdroj Trojhalí Karolina)

Harmonium se do Ostravy vrací po dvou letech. Historický nástroj je exponátem Národního muzea. Usedl za něj klavírista Miroslav Beinhauer. Zahrál na něj ve světové premiéře skladby autorů, kteří je složili přímo pro toto harmonium.

„Šestitónové harmonium je unikátní hudební nástroj, jehož vývoj v meziválečném období inicioval skladatel a průkopník Alois Hába. Ostravské centrum nové hudby svými projekty tento nástroj doslova resuscitovalo. Zřejmě jediným hráčem na světě, který tento nástroj mistrně ovládá, je Miroslav Beinhauer. Tentokrát zahraje sedm nových sólových kompozic od skladatelů z Evropy i USA, které svou hrou inspiroval,“ uvedla za pořadatele Kristýna Konczyna.

Festival na několika místech Ostravy potrvá do 2. září. Nabídne například i operu rakouského skladatele Bernharda Langa inspirovanou bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem či operu uvedenou před obchodním centrem.

„Aktuálně rezonující témata i revize a znovuobjevování minulosti, desítky světových premiér a performance na nových místech, padesátka přítomných skladatelů, velké orchestry, ansámbly, špičkoví sólisté, elektronická hudba, opera i hudba pro katedrálu. To vše bude součástí festivalu hudby dneška, během deseti dní i s několika koncerty denně,“ uvedla Konczyna.

Do letní Ostravy se sjede na dvě stě hudebníků z celého světa. Centrum města ožije díky festivalu na deseti místech, od sebe vzdálených několik minut chůze, včetně nového uměleckého klastru Ostravské univerzity na Černé louce a unikátních prostor městské galerie současného umění PLATO. Součástí festivalu budou skladby tří desítek mladých skladatelů a skladatelek, rezidentů Institutu Ostravských dnů.

Hlavním sálem festivalu je Trojhalí Karolina. V unikátním postindustriálním prostoru se uskuteční pět velkých koncertů. Interpreti prostorových kompozic se rozmístí v katedrále Božského Spasitele. Minimaraton elektronické hudby zamíří do bývalé prodejny Bauhaus i nové galerie Díra.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments