Skončil festival Janáček Brno 2020. Trval 14 měsíců

Po víc než roce vyvrcholil festival Janáček Brno 2020 recitálem Pavola Breslika, který se uskutečnil 30. listopadu 2021 v rámci Podzimního finále festivalu. Národnímu divadlu Brno se tak podařilo odehrát všechna přesunutá představení z covidem přerušeného 7. ročníku mezinárodně významného bienále.

Pavol Breslik, Janáček Brno 2020 (zdroj Janáček Brno)
Pavol Breslik, Janáček Brno 2020 (zdroj Janáček Brno)

Od září do listopadu tohoto roku mohli fanoušci hudby Leoše Janáčka navštívit přesunuté operní inscenace a koncerty festivalu Janáček Brno 2020. Přes současné neutěšené podmínky se Podzimní finále festivalu těšilo výjimečnému zájmu diváků. Celkově jej navštívilo 3264 lidí, což je víc než 75% možné kapacity. “Festival naplnil své cíle, uskutečnění prakticky kompletního programu ročníku 2020 považuji za velký úspěch. Věřím, že bude inspirovat diváky k návštěvě příštího ročníku festivalu 2022, na němž se setká česká dirigentská špička a významné evropské operní domy jako například Grand Théâtre de Genève nebo Welsh National Opera,” říká umělecký ředitel Janáčkovy opery Národního divadla Brno Jiří Heřman.

V rámci Podzimního finále festivalu Janáček Brno 2020 byly uvedeny dvě produkce, které je stále možné zhlédnout online na webu festivalu a na portálu OperaVision. Jedná se o Janáčkovu operu Osud režiséra Roberta Carsena pod hudebním vedením Marko Ivanoviće a recitál Pavola Breslika. Dohromady je doposud zhlédlo přes jedenáct a půl tisíce lidí. Kromě toho uvedla Janáčkova opera NdB v rámci festivalu i premiéru Řeckých pašijí Bohuslava Martinů v režii Jiřího Heřmana a v hudebním nastudování Roberta Kružíka. Vrchol koncertní řady pak bylo vystoupení Pražského filharmonického sboru v čele s výjimečně uváděnou skladbou Svatba od Igora Stravinského. Program Podzimního finále a zvláště pak operní produkce byly velmi kladně hodnoceny zahraniční odbornou veřejností.

Na recitálu tenoristy Pavola Breslika proběhlo také zahájení prodeje 8. ročníku festivalu Janáček Brno 2022. Diváci se mohou těšit především na excelentní české dirigenty Jakuba Hrůšu, Tomáše Netopila, Tomáše Hanuse a Marko Ivanoviće, kteří vystoupí poprvé všichni na jednom festivalu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments