Slavné Teatro La Fenice slaví desetileté výročí od svého znovuobnovení

Dnes večer začne v benátském Teatro La Fenice pod vedením dirigenta Lorina Maazela koncert na počest desetiletého výročí znovuotevření divadla, které v lednu roku 1996 zpustošil požár.Orchestr a sbor benátského divadla s úderem osmé večerní hodiny představí slavnou 9. symfonii Ludwiga van Beethovena s velkolepou Ódou na radost. Při této příležitosti si diváci budou moci poslechnout soprán  Ekateriny Metlove, mezzosoprán Kate Allen, tenor Jonathana Burtona a bas Lucy Tittota.Teatro La Fenice k oslavě svého desetiletého výročí hojně využívá i sociální média. Na Facebooku divadla je rozsáhlá galerie fotografií z různých období rekonstrukce, na kanálu YouTube můžete shlédnout celou řadu zajímavých videí, na Twitteru se bude od 20.00 hodin pouštět živý přenos slavnostního koncertu.

Osud divadla La Fenice může v mnohém připomínat osudy našeho Národního divadla. Roku 1774 lehlo popelem nejhonosnější benátské divadlo San Benedetto. O osmnáct let později (v květnu 1792) vzniklo nové divadlo s názvem La Fenice – Fénix.Scéna si rychle získala mezinárodní věhlas a na začátku devatenáctého století patřila mezi nejznámější divadla své doby.V prosinci roku 1836 ovšem budovu znovu poničil požár. Opravy naštěstí trvaly jen krátce a 26. prosince 1837 se v divadle opět hrálo. 29. ledna 1996 však na divadlo zaútočil žhář a budova opět celá vyhořela. Zatím poslední rekonstrukce začala roku 2001 a trvala 650 dní. Na stavbě, která stála přes 90 milionů eur, se střídalo na dvě stě řemeslníků různých profesí.

Ke znovuotevření divadlo došlo 14. prosince 2003, slavnostní koncert tehdy řídil Riccardo Muti.V příštím roce Teatro La Fenice uvede mimo jiné Rossiniho Hedvábný žebřík, La Clemenza di Tito Wolfganga Amadea Mozarta, Verdiho Traviatu nebo Rossiniho Lazebníka sevillského.

www.teatrolafenice.it

Foto Teatro La Fenice, archiv

Mohlo by vás zajímat


3
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
libor

V této sezóně také se Zuzanou Markovou na podiu toho slavného divadla

Johanka

Gratuluji Zuzaně Markové, je to talentovaná mladá umělkyně a komediantka tělem i duší. Snad ji ještě někdy uvidíme v Čechách a na Moravě.
Jinak divadlo je to překrásné.

libor