Slavnostní zahájení sezony v Olomouci

Olomoucké Moravské divadlo slavnostně zahájilo v sobotu 1. 9. novou sezónu. Již tradičně se tento večer nesl v duchu oceňování uměleckých výkonů členů jednotlivých souborů. Cen se během večera rozdala celá řada!

Pro umělce je pravděpodobně nejcennější cenou Cena diváků Moravského divadla, ve které tentokrát zvítězili sólisté souboru opery a operety Lea Vítková a Jiří Přibyl. Podle čtenářů Olomouckého deníku se stal absolutním vítězem sólista baletu Ivo Jambor a sólista opery a operety David Szendiuch.

Také umělečtí šéfové každoročně hodnotí nejlepší výkony ve svých souborech. A tak Robert Balogh, šéf baletu, ocenil Michala Kováče za ztvárnění role Puka (širší nominace na cenu Thálie 2012) a Renátu Mrázkovou za roli Heleny v lyrickém baletu v choreografii a režii Libora Vaculíka Sen noci svatojanské na hudbu Mendelsona-Bartholdyho. U obou sólistů ocenil nejen precizní taneční provedení, ale především vynikající herecké a výrazové pojetí rolí. Tuto inscenaci zvolili také členové Klubu příznivců MD za nejlepší počin minulé sezóny. Šéf opery a operety Miloslav Oswald ocenil výkon Magdy Málkové v roli Amelie a Vladislava Zápražného v roli Simona Boccanegry ve stejnojmenné Verdiho opeře.

Ceny udělují každoročně i ředitel Českého rozhlasu Olomouc a primátor města. Cenu ředitele ČR Olomouc získal Jiří Přibyl, cenu primátora města pak představení Prodané nevěsty pod širým nebem na Horním náměstí v Olomouci 9. září 2011.

Do síně slávy MD Olomouc byl uveden někdejší sólista opery, vynikající barytonista Hynek Maxa u příležitosti jeho nedožitých 90. narozenin.

Celým večerem se nesla příjemná optimistická atmoféra s přáním hodně zdaru a úspěchů během sezóny právě začínající! Snad tedy navzdory krizi bude v olomouckém Moravském divadle i nadále dílo dařit tak, abychom se my, diváci, díky uměleckým výkonům dokázali ze světa peněz a spěchu dostat do světa, ve kterém vládnou múzy.


Program slavnostního večera:
– J. Strauss: Netopýr – předehra
– Frida – Tango smrtek
– G. Verdi: Simon Boccanegra – árie Amelie ( Magda Málková)
– F. Mendelssohn-Bartholdy: Sen noci svatojanské – Puk a kvartet ( Michal Kováč, Renáta Mrózková, Lucie Martiňáková-Hloužková, Dmitrij Savakov, Arkadiusz Orlowski)
– R. Wagner: Tannhäuser – árie Wolframa ( David Szendiuch)
= přestávka =
– G. Verdi: Simon Boccanegra – finále 1. dějství (Vladislav Zápražný, Magda Málková, Jiří Přibyl, Jakub Rousek a sbor opery a operety MD)
– Jazz variace for M ( Michal Kováč)
– F. García Lorca: Krvavá svatba – monolog Luny ( Vojtěch Lipina, člen činohry MD)
– G. Puccini: Turandot – árie Calafa ( Jakub Rousek)
– P.I.Čajkovkij: Louskáček – finále (valčík)

Průvodci večera: Klára Klepáčková, Jiří Suchý z Tábora ( členové souboru činohry MD)
Režie: Milan Šotek
Orchestr MD pod vedením Miloslava Oswalda

I váš text rádi v Blogu čtenářů uveřejníme. Naše adresa: info@operaplus.cz 

Napsat komentář