Slavnostní zahajovací koncert Pardubického hudebního jara

Východní Čechy žijí v těchto dnech hudbou více než jindy. Jen několik dnů po zahájení festivalu Tomáškova a Novákova hudební Skuteč se o slovo přihlásilo Pardubické hudební jaro. Pořadatelství šestatřicátého ročníku tohoto mezinárodního festivalu bylo letos opět svěřeno obecně prospěšné společnosti Barocco sempre giovane. Série dvanácti koncertů, otevřená ve čtvrtek 6. března, zahrnuje hudbu všech stylových období a představí až do 23. dubna řadu předních umělců z České republiky, ale i z Rakouska či Izraele. Sympatické je, že festival pořádá externí koncerty rovněž v Přelouči, Holicích a Heřmanově Městci, čímž výrazně obohacuje kulturní nabídku v těchto menších městech.

Slavnostní zahajovací koncert býval v Pardubicích řadu let jednou z největších společenských událostí na přelomu jara a zimy. Letos tomu bylo trochu jinak, ale vůbec ne ke škodě věci. Mnozí z lokálních politiků a místní snobové dali přednost galavečeru k jisté sportovní akci spojenému s ochutnávkou vín. V Sukově síni Domu hudby se tak sešli (a zaplnili ji téměř do posledního místa) opravdoví milovníci klasické hudby, kteří si vychutnávali program večera plnými doušky.

Čestnému pověření být zahajovacím orchestrem dostála se ctí pardubická Komorní filharmonie. Na dirigentském stupínku stanul Petr Altrichter a od prvního okamžiku bylo patrné, že si s orchestrem rozumí více než dobře. Však také býval jeho šéfdirigentem.Po skvostném provedení Scherza ze Smetanovy Triumfální symfonie, jemuž dodali pardubičtí hráči obzvláště něžný, jemný a radostný charakter, přivítalo publikum místního rodáka Adama Skoumala. Ten byl sólistou koncertantní části večera, pro kterou byl zvolen Dvořákův klavírní Koncert g moll. Interpretačně velmi náročné dílo je vždy pro pianisty velkou výzvou – a Adam Skoumal ji naplnil více než vrchovatě brilantní technikou, famózním soustředěním i promyšleným sklenutím jednotlivých částí skladby. K potěše posluchačů poté ještě přidal své kraťounké, ale velmi milé Vzpomínky na rodné Pardubice.

Druhá polovina programu patřila Mozartovi v excelentním podání Komorní filharmonie. Symfonie č. 41 C dur Jupiter patří ke kmenovému repertoáru pardubického orchestru, hráči ji mají dokonale zažitou, a tak je nemůže vyvést z míry ani temperamentnější přístup dirigenta, naopak, zdálo se, že se mu rádi podřídili. Potlesk vděčného publika nebral konce a přidaná Skočná ze Smetanovy Prodané nevěsty byla onou pověstnou třešničkou na slavnostním dortu hudební hostiny.


Hodnocení autora recenze: 85 %

Pardubické hudební jaro
(zahajovací koncert)
Dirigent: Petr Altrichter
Adam Skoumal (klavír)
Komorní filharmonie Pardubice
6. března 2014 Sukova síň – Dům hudby Pardubice

program:
Bedřich Smetana: Triumfální symfonie E dur op. 6 – Scherzo
Antonín Dvořák: Koncert pro klavír a orchestr g moll op. 33
Wolfgang Amadeus Mozart: Symfonie č. 41 C dur K 551 Jupiter

www.kfpar.cz

Foto Lada a Miloš Kolesárovi

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Hodnocení

Vaše hodnocení - Komorní filharmonie Pardubice -P.Altrichter & A.Skoumal (Pardubice 6.3.2014)

[yasr_visitor_votes postid="96624" size="small"]

Mohlo by vás zajímat