Slavnostním koncertem skončil Rok české hudby

Slavnostním koncertem v pražské O2 areně ve středu večer skončil mezinárodní projekt Rok české hudby. V ryze českém repertoáru poskládaném převážně z nejznámějších operních árií vystoupili slovenský tenorista Miroslav Dvorský, sopranistky Ana María Martínez z Portorika a Eva Urbanová i basbarytonista Adam Plachetka. Celoroční projekt propagoval více než čtyři tisíce akcí s českou hudbu v tuzemsku i zahraničí.

Pěvce dnes doprovodilo zvláštní symfonické těleso. Vzniklo jen pro tuto příležitost ze členů Asociace symfonických orchestrů a pěveckých sborů České republiky a České filharmonie. Řídil ho uznávaný mladý dirigent Jakub Hrůša. I ten patří k výrazným interpretům české klasiky.Původně měl místo tenoristy Dvorského vystoupit jeho mexický kolega Ramón Vargas, jehož jméno v programu táhlo. Kvůli náhlému onemocnění se však omluvil. Návštěvnost podle pořadatelů přesáhla dva tisíce tři sta lidí, aréna ale přitom byla připravena až na čtyřtisícovou účast.

První část koncertu ovládly především ukázky z nejoblíbenějších árií z oper Bedřicha Smetany a Rusalky od Antonína Dvořáka. Hned v úvodu zazněla předehra k opeře Libuše a podmanivá melodie Proč bychom se netěšili z prvního dějství Prodané nevěsty.

Urbanová upoutala přednesem Cizí kněžny z Rusalky a Libušiným proroctvím, které patří k jejím hvězdným číslům. Notoricky známou árii Měsíčku na nebi hlubokém zazpívala v češtině sopranistka Martínez, která se do Česka vrátila po třech letech. Pěvec Plachetka, který se v současnosti připravuje na svůj debut v prestižní newyorské Metropolitní opeře, se představil v rolích Vodníka a Přemysla. Druhá část koncertu patřila Dvořákově Novosvětské symfonii.

Rok české hudby oficiálně zahájila 1. ledna Česká filharmonie koncertem v pražském Rudolfinu. Myšlenka projektu vznikla již v roce 1924. Letopočty zakončené čtyřkou jsou tradičně vnímány nejen v Česku, ale i v zahraničí jako takzvané roky české hudby. Záštitu nad projektem převzali dirigent Simon Rattle a jeho manželka, pěvkyně Magdalena Kožená.

Foto archiv

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na