Sledujte záznam opery Turandot z Berlínské státní opery

Díky spolupráci Opery PLUS a evropské kulturní stanice ARTE můžete sledovat záznam opery Giacoma Pucciniho Turandot z Berlínské státní opery. Záznam představení zůstává přístupný na této stránce.

Tento temný a fantastický příběh vypráví o vybíravé čínské princezně – každý nápadník, který se chce oženit s Turandot, musí nejprve vyřešit tři hádanky. Je to hra s vysokými sázkami, protože ti, kteří neuspějí, jsou odsouzeni k smrti.

Puccini se s námětem pohádky Carla Gozziho potýkal již od roku 1920 a z dramaturgických důvodů přidal postavu otrokyně Liù jako citovou protiváhu Turandot. Opera získala svůj „čínský zvuk“ díky hrací skříňce, kterou Puccinimu daroval jeho přítel baron Fassini, bývalý italský konzul v Číně. Mezi melodiemi, které hrála, byla i „Hymna čínského císaře“, kterou Puccini zapracoval do finále druhého dějství.

Počátkem roku 1924 skladatel onemocněl rakovinou a zemřel dříve, než mohl dílo dokončit. Poslední dvě scény opery dokončil na žádost Pucciniho syna podle skladatelových náčrtků a poznámek jeho žák Franco Alfano. Premiérové provedení v milánské La Scale v roce 1926 řídil Arturo Toscanini, který však provedl pouze část zkomponovanou Puccinim. Po doznění posledních tónů sklonil taktovku a otočil se k publiku se slovy “Qui finisce l’opera, perchè a questo punto il Maestro è morto” (Zde opera končí, neboť v tomto místě Mistr zemřel)“. Teprve při dalších provedeních byla opera realizována celá v podobě jak ji známe dnes.

Philipp Stölzl je jedním z nejvšestrannějších operních režisérů, dokáže inscenovat díla v jakémkoli formátu. Surrealistický vizuální idiom, který vytvořil pro TurandotBerlínské státní opeře, byl inspirován temným romantismem. Ve středu jeviště je umístěna obrovská loutka, která se může pohybovat a dokonce metamorfovat. Tu představuje palác, tu monstrózně přehnanou postavu samotné kruté Turandot.

Giacomo Puccini: Turandot
Záznam Berlínské státní opery z 18. června 2022

Režie: Philipp Stölzl
Produkce: Unitel
Kostýmy: Ursula Kudrna
Hudební režie: Zubin Mehta

Účinkující:
Elena Pankratova
Siegfried Jerusalem
René Pape
Yusif Eyvazov
Aida Garifullina
Gyula Orendt
Andrés Moreno García
Siyabonga Maqungo
Orchestr: Staatskapelle Berlin
Sbormistr: Martin Wright
Sbor: Staatsopernchor
Kinderchor der Staatsoper

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments