Slezské divadlo Opava připravuje oratorium Stvoření světa

Slezské divadlo Opava připravuje oratorium Josepha Haydna Stvoření světa. Program uvede jako součást mezinárodního projektu Let's Sing: Oratorio music! Režie se ujal ředitel divadla Ilja Racek, dirigovat budou Oliver Dohnányi nebo Fabrizio Da Ros. Premiéra se uskuteční 5. prosince.
Joseph Haydn: Stvoření světa – Slezské divadlo Opava (zdroj Slezské divadlo Opava)
Joseph Haydn: Stvoření světa – Slezské divadlo Opava (zdroj Slezské divadlo Opava)

“Hlavním rysem projektu Let’s Sing Oratorio Music! je aktivní účast publika. Děti a mládež se zapojují během představení zpívaje sborové části oratoria doprovázeni orchestrem a sborem divadla,” uvedla pracovnice divadla Barbora Golatová.

Sólové role ztvárnili vítězové pěvecké soutěže duchovní hudby Concorso Internaziobale Musica Sacra 2020 Karolína Janů, Joseph Dahdah, Ignác Novotný, Jan Kukal a další. Spoluúčinkuje orchestr a sbor Slezského divadla Opava. Vystupují i tři sbory ze základních škol v Ostravě, Opavě a z Hukvald.

Haydnovo oratorium Stvoření světa se člení do sedmi dnů a tří částí, v nichž nejdříve z chaosu povstává světlo, nebe a země, moře a hory a vše další, až nakonec Adam s Evou. Boží dílo komentují a chvalozpěvy oslavují tři archandělé Gabriel (soprán), Uriel (tenor) a Raphael (bass).

“V poslední části se k nim přidávají Adam a Eva a společně velebí zázrak stvoření. Haydnova hudba slohově přísná i naivní dokáže sugestivně evokovat počáteční chaos i prudké bouře, ohnivé blesky a burácení hromu, lehounké sněhové vločky i zurčící potok a svou vytříbeností řadí toto oratorium mezi jeho vrcholné práce,” řekla Golatová.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments