Slezské divadlo Opava připravuje premiéru opery Čarostřelec

Slezské divadlo Opava připravuje premiéru opery Čarostřelec německého skladatele Carla Marii von Webera. Dílo soubor uvede v německém originále poprvé 16. června.
Čarostřelec, Slezské divadlo Opava 2019

Opera Čarostřelec je považována za nejslavnější dílo německého hudebního skladatele, klavíristy a dirigenta Carla Marii von Webera. Dílo bylo historicky významné ve vývoji německé opery a opery vůbec. „Weber je dalším vývojovým stupněm opery mezi Mozartem a Wagnerem. Obohatil operu o dramatické základy, pracoval s příznačnými motivy a tématy,“ uvedla pro novináře dramaturgyně divadla Jana Andělová Pletichová.

Děj Čarostřelce tvůrce zasadil do českých lesů na Domažlicku. Libretista Friedrich Kind zpracoval příběh z Knihy o strašidlech Augusta F. Launa a Johanna A. Apela, který se odehrál na Domažlicku v době po třicetileté válce. V baladickém příběhu opery dominuje téma věčného boje dobra a zla. „Ve Weberově hudbě je řada prvků lidového zpěvu a lidového tance. Lidovost se v příběhu pojí s nadpřirozenými prvky,“ říká Andělová.

Opera měla úspěšnou premiéru v roce 1821 v Berlíně. Mimo Německo se často inscenovala v různých úpravách a v dnešní době je inspirací pro umělce působící nejen v operní, ale i ve filmové a muzikálové tvorbě.

Operu Čarostřelec uvedeme v německém originále, včetně prózy, která v opeře spojuje zpěvní čísla,” uvádí dramaturgyně. V roli mysliveckého mládence Maxe vystoupí tenoristé Juraj Nociar a Jan Ondráček, v roli jeho soka Kašpara se představí Michael Kubečka a Jiří Přibyl, Agátu ztvární Barbora Řeřichová a Agneša Vrábľová. V dalších rolích se představí Lucie Kaňková a Anna Začalová, Zdeněk Kapl, Alexander Vovk, David Ullrich a další. Režie se ujal Lubor Cukr, dirigentem je Vojtěch Spurný. Scéna a kostýmy jsou dílem Davida Janoška.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat