V Rudolfinu se dnes uskuteční závěrečný koncert 25. sezony PKF

V pražském Rudolfinu se dnes pod taktovkou francouzského šéfdirigenta Emmanuela Villaumeho uskuteční závěrečný koncert 25. sezony PKF - Prague Philharmonia. Pro svůj závěrečný koncert PKF zvolila Rekviem Gabriela Faurého se sólisty Kateřinou Kněžíkovou, Adamem Plachetkou a Českým filharmonickým sborem Brno.
PKF (foto Milan Mošna & Václav Hodina)

Tónina d moll, která je v hudbě často spojována s otázkou víry a přemítáním o životě po životě, se tiše vine celou jubilejní 25. sezonou. Fauré nás díky svým jedinečným harmoniím vtahuje do samotného mystéria stvoření a místo přemítání nad smrtí nás inspiruje k životu,” uvedl Emmanuel Villaume.

V první polovině koncertu zazní slavné Preludium k Faunovu odpoledni od Claude Debussyho, které otevřelo bránu do světa hudebního impresionismu, a Mozartova Symfonie č. 29 A dur, jež je jednou z prvních symfonií zrcadlících Mozarta nové doby, vstřebávajícího nové kompoziční výzvy.

Byla to sezona plná velkých výzev, které jsme zvládli na jedničku. PKF vyzrála v sebevědomé těleso, které si jde svou vlastní, nezaměnitelnou cestou. Přes sto koncertů, které v této sezoně odehrála doma i v zahraničí, bez jakýchkoliv pochybností vypovídá o její důležitosti pro českou kulturu. Znovu také nepřestávám zdůrazňovat, že PKF je nevládní neziskovou organizací s šedesátiprocentní soběstačností, což je opravdu malý zázrak,“ podotkl ke končící sezoně ředitel PKF Radim Otépka.

V sezoně 2019/2020 s podtitulem Dotkni se zvuku nabídne PKF pět koncertních řad – Orchestrální cyklus, Komorní cyklus, cyklus soudobé hudby Krása dneška, Koncerty pro děti v Rudolfinu – a donátorskou abonentní řadu PKF — Lobkowicz. K tomu nabídne portfolio edukačních programů pro školy.

V nové sezoně čekají PKF významná zahraniční turné. Na přelomu září a října uvede dva programy v Číně. V listopadu se PKF poprvé představí v Kuvajtu a pokračuje spolupráce s Královskou operou v Muscatu v Ománu, kam se PKF vrátí v prosinci 2019 a v dubnu 2020. V lednu 2020 je plánováno další rozsáhlé evropské turné s pěvcem Jonasem Kaufmannem zahrnující 11 koncertů. Předvojem mu bude společný koncert Kaufmanna a PKF ve vídeňském Konzerthausu 14. října s programem nově připravovaného CD.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na