V Rudolfinu se dnes uskuteční závěrečný koncert 25. sezony PKF

V pražském Rudolfinu se dnes pod taktovkou francouzského šéfdirigenta Emmanuela Villaumeho uskuteční závěrečný koncert 25. sezony PKF - Prague Philharmonia. Pro svůj závěrečný koncert PKF zvolila Rekviem Gabriela Faurého se sólisty Kateřinou Kněžíkovou, Adamem Plachetkou a Českým filharmonickým sborem Brno.
PKF (foto Milan Mošna & Václav Hodina)

Tónina d moll, která je v hudbě často spojována s otázkou víry a přemítáním o životě po životě, se tiše vine celou jubilejní 25. sezonou. Fauré nás díky svým jedinečným harmoniím vtahuje do samotného mystéria stvoření a místo přemítání nad smrtí nás inspiruje k životu,” uvedl Emmanuel Villaume.

V první polovině koncertu zazní slavné Preludium k Faunovu odpoledni od Claude Debussyho, které otevřelo bránu do světa hudebního impresionismu, a Mozartova Symfonie č. 29 A dur, jež je jednou z prvních symfonií zrcadlících Mozarta nové doby, vstřebávajícího nové kompoziční výzvy.

Byla to sezona plná velkých výzev, které jsme zvládli na jedničku. PKF vyzrála v sebevědomé těleso, které si jde svou vlastní, nezaměnitelnou cestou. Přes sto koncertů, které v této sezoně odehrála doma i v zahraničí, bez jakýchkoliv pochybností vypovídá o její důležitosti pro českou kulturu. Znovu také nepřestávám zdůrazňovat, že PKF je nevládní neziskovou organizací s šedesátiprocentní soběstačností, což je opravdu malý zázrak,“ podotkl ke končící sezoně ředitel PKF Radim Otépka.

V sezoně 2019/2020 s podtitulem Dotkni se zvuku nabídne PKF pět koncertních řad – Orchestrální cyklus, Komorní cyklus, cyklus soudobé hudby Krása dneška, Koncerty pro děti v Rudolfinu – a donátorskou abonentní řadu PKF — Lobkowicz. K tomu nabídne portfolio edukačních programů pro školy.

V nové sezoně čekají PKF významná zahraniční turné. Na přelomu září a října uvede dva programy v Číně. V listopadu se PKF poprvé představí v Kuvajtu a pokračuje spolupráce s Královskou operou v Muscatu v Ománu, kam se PKF vrátí v prosinci 2019 a v dubnu 2020. V lednu 2020 je plánováno další rozsáhlé evropské turné s pěvcem Jonasem Kaufmannem zahrnující 11 koncertů. Předvojem mu bude společný koncert Kaufmanna a PKF ve vídeňském Konzerthausu 14. října s programem nově připravovaného CD.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat