Barytonista Martin Bárta zazpívá Dona Giovanniho v pražské Šárce

Jak již jistě víte, pro letošní produkci Opery v Šárce pod širým nebem zvolili pořadatelé zpěvohru Don Giovanni, kterou pro Prahu zkomponoval Wolfgang Amadeus Mozart. Pod vedením dirigenta Jana Chalupeckého zpěváky 1. září doprovodí orchestr a sbor opery Národního divadla v režii Jany Divišové a Renée Nachtigallové. V titulní roli se představí barytonista pražského Národního divadla Martin Bárta, který už dříve v Šárce ztvárnil roli Přemysla ve Smetanově Libuši nebo Vladislava v opeře Dalibor.
Martin Bárta jako Don Giovanni, foto Archiv Národního divadla

Operní produkce v Šárce mají vždy zvláštní punc a neopakovatelnou atmosféru. Je to především díky své autenticitě a naprosto výjimečné divácké kulise. Vždyť kdy a kde máte možnost účinkovat před dvanácti či čtrnácti tisíci diváky? Na operu do Šárky chodí snad nejrozmanitější publikum vůbec. Každý si tu najde své, vstup je volný. Velkou roli hraje i to, že tyto produkce nejsou svázány s žádnými konvencemi. Každý může přijít, v čem chce, může stát, sedět nebo ležet, sleduje hudební divadlo v přirozených světelných podmínkách. Diváci mají velmi často pocit, že jsou takříkajíc součástí děje, neboť nástupy a některé herecké akce se odehrávají přímo mezi nimi,“ říká Martin Bárta.

Postavu Dona Giovanniho bude Bárta ve své kariéře zpívat už po více než dvousté. Od 14. srpna vystoupí v této roli několikrát i na scéně Stavovského divadla v obnovené inscenaci, která měla premiéru v roce 1969 a byla dílem režiséra Václava Kašlíka a scénografa Josefa Svobody. „Proč mě i po tolika reprízách stále oslovuje a baví, souvisí zcela nepochybně s výjimečností a genialitou skvostné hudby a nosným příběhem. Toto dílo spojuje v sobě humor i drama a na bázi vzájemné symbiózy,“ podotýká.

V dalších rolích letošní Opery v Šárce se představí Luděk Vele jako Leporello, František Zahradníček jako Komtur, Ester Pavlů jako Donna Elvira, Aleš Briscein jako Don Ottavio, Jana Sibera jako Donna Anna a Pavel Švingr jako Masetto.

Opera v Šárce se v pražském přírodním divadle uskuteční popatnácté. Loni nabídla Smetanovu Prodanou nevěstu, vidělo ji přibližně 5000 lidí. Také předchozí ročníky Opery v Šárce přinesly slavná česká operní díla. Od roku 2005 mohli diváci zhlédnout například Dvě vdovy, Rusalku, Jakobína či Čerta a Káču.

Právě Prodankou, jak se opeře přezdívá, zahájilo 16. května 1913 přírodní divadlo v Šárce svou činnost. Tenkrát šlo o největší přírodní evropské divadlo s kapacitou 10.000 míst k sezení a dalších 8000 stojících diváků. Přírodní pražská scéna tehdy disponovala podzemním skladištěm kulis včetně šaten a prostorem pro orchestr.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na