Barytonista Martin Bárta zazpívá Dona Giovanniho v pražské Šárce

Jak již jistě víte, pro letošní produkci Opery v Šárce pod širým nebem zvolili pořadatelé zpěvohru Don Giovanni, kterou pro Prahu zkomponoval Wolfgang Amadeus Mozart. Pod vedením dirigenta Jana Chalupeckého zpěváky 1. září doprovodí orchestr a sbor opery Národního divadla v režii Jany Divišové a Renée Nachtigallové. V titulní roli se představí barytonista pražského Národního divadla Martin Bárta, který už dříve v Šárce ztvárnil roli Přemysla ve Smetanově Libuši nebo Vladislava v opeře Dalibor.
Martin Bárta jako Don Giovanni, foto Archiv Národního divadla

Operní produkce v Šárce mají vždy zvláštní punc a neopakovatelnou atmosféru. Je to především díky své autenticitě a naprosto výjimečné divácké kulise. Vždyť kdy a kde máte možnost účinkovat před dvanácti či čtrnácti tisíci diváky? Na operu do Šárky chodí snad nejrozmanitější publikum vůbec. Každý si tu najde své, vstup je volný. Velkou roli hraje i to, že tyto produkce nejsou svázány s žádnými konvencemi. Každý může přijít, v čem chce, může stát, sedět nebo ležet, sleduje hudební divadlo v přirozených světelných podmínkách. Diváci mají velmi často pocit, že jsou takříkajíc součástí děje, neboť nástupy a některé herecké akce se odehrávají přímo mezi nimi,“ říká Martin Bárta.

Postavu Dona Giovanniho bude Bárta ve své kariéře zpívat už po více než dvousté. Od 14. srpna vystoupí v této roli několikrát i na scéně Stavovského divadla v obnovené inscenaci, která měla premiéru v roce 1969 a byla dílem režiséra Václava Kašlíka a scénografa Josefa Svobody. „Proč mě i po tolika reprízách stále oslovuje a baví, souvisí zcela nepochybně s výjimečností a genialitou skvostné hudby a nosným příběhem. Toto dílo spojuje v sobě humor i drama a na bázi vzájemné symbiózy,“ podotýká.

V dalších rolích letošní Opery v Šárce se představí Luděk Vele jako Leporello, František Zahradníček jako Komtur, Ester Pavlů jako Donna Elvira, Aleš Briscein jako Don Ottavio, Jana Sibera jako Donna Anna a Pavel Švingr jako Masetto.

Opera v Šárce se v pražském přírodním divadle uskuteční popatnácté. Loni nabídla Smetanovu Prodanou nevěstu, vidělo ji přibližně 5000 lidí. Také předchozí ročníky Opery v Šárce přinesly slavná česká operní díla. Od roku 2005 mohli diváci zhlédnout například Dvě vdovy, Rusalku, Jakobína či Čerta a Káču.

Právě Prodankou, jak se opeře přezdívá, zahájilo 16. května 1913 přírodní divadlo v Šárce svou činnost. Tenkrát šlo o největší přírodní evropské divadlo s kapacitou 10.000 míst k sezení a dalších 8000 stojících diváků. Přírodní pražská scéna tehdy disponovala podzemním skladištěm kulis včetně šaten a prostorem pro orchestr.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat