Jihočeská filharmonie bude hrát v novém filmu Balada pro banditu

Jihočeská filharmonie se bude podílet na celovečerním filmu Balada pro banditu, který natočí Vladimír Morávek. Film se bude točit na ukrajinské Koločavě. Příští rok plánuje filharmonie opravu sálu za 25 milionů korun, v 39. sezoně uvede díla Beethovena i koncerty Kurta Ellinga či Dana Bárty. Filharmonie by také chtěla převzít organizaci českobudějovického festivalu Hudební slavnosti Emy Destinnové. Novinářům to dnes ředitel filharmonie Otakar Svoboda.
Jihočeská filharmonie – České Budějovice 16. 11. 2017 (zdroj Jihočeská filharmonie / foto Petr Zikmund)

Novou filmovou verzi muzikálu Balada pro banditu podpoří Česká televize (ČT) i Jihočeský kraj. Na hudbě se s filharmonií budou podílet sólisté z brněnského Divadla Husa na provázku. Vedení filharmonie inspirovala Morávkova inscenace muzikálu tak, že vznikly nové aranže a koncertní verze. „Ukázala se jako nejúspěšnější projekt Jihočeské filharmonie z poslední doby. Vladimíru Morávkovi se to natolik líbilo, že ho napadla myšlenka, že se ten film natočí znovu v reálném prostředí Koločavy. Pro nás je důležité, že budeme v celovečerním filmu,“ říká ředitel 40členného orchestru. První filmovou verzi muzikálového zpracování osudů Nikoly Šuhaje loupežníka natočil Vladimír Sís v 70. letech minulého století.

Od března do září 2020 chce filharmonie opravit sál. Náklady 25 milionů korun zaplatí Jihočeský kraj, který orchestr zřizuje. Nová budou sedadla, balkon, klimatizace, opraví se varhany. Sál bude mít nižší kapacitu než dosud, filharmonie proto zvýší počet abonentních koncertů. Kvinteto hráčů z filharmonie pojede příští rok na evropské turné s francouzským akordeonistou Richardem Gallianem, s nímž natočili CD. Orchestr čeká v roce 2020 zájezd do Ruska, Jekatěrinburgu a dalších měst.

Filharmonie bude letos opět pořádat festival Jihočeská intermezza na hradech a zámcích. Vedení souboru by také chtělo organizačně převzít Hudební slavnosti Emy Destinnové, které pořádá producent Antonín Kazil. Podle Svobody dostal nabídku od radnice. Kazil plán nechtěl komentovat. Náměstek primátora Juraj Thoma (HOPB) dnes ČTK řekl, že s A. Kazilem jednají o tom, že po letošním ročníku by město a kraj převzaly festival a značku bezúplatně. Kazil by byl čestným prezidentem festivalu.

V 39. sezoně uvede orchestr symfonie od Ludwiga van Beethovena, od jehož narození uplyne příští rok 250 let. Přijedou houslista Václav Hudeček, pianista Tomáš Kačo, zpěváci Kurt Elling, Raul Midón a Dan Bárta, Jihočeská filharmonie uvede také muzikál Malované na skle s texty písničkáře Jaromíra Nohavici.

Kraj dal letos filharmonii příspěvek 38,1 milionu korun. Jihočeská filharmonie, která vznikla v roce 1981, odehrála loni 162 koncertů a měla 1378 předplatitelů. Její koncerty navštívilo loni 25.239 lidí, meziročně o 1519 víc. V roce 2018 měla výnosy 6,03 milionu Kč a náklady 45,6 milionu, ekonomická soběstačnost byla 13 procent. Vyplývá to z výroční zprávy.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat