Slezské divadlo Opava uvede Janáčkovu operu Její pastorkyňa

Slezské divadlo Opava uvede v režii Jany Andělové Pletichové operu Leoše Janáčka Její pastorkyňa. Premiéra díla je naplánovaná na 12. října. V současnosti patří tato opera k nejhranějším ve světě a v češtině se uvádí i v zahraničí. Opera měla premiéru před sto deseti lety, 21. ledna 1904, v Brně. Spolu se Smetanovou Prodanou nevěstou a Dvořákovou Rusalkou dnes patří mezi nejoblíbenější česká díla světového operního repertoáru. „Janáček geniálně podtrhnul psychologické pochody jednajících postav a zdůraznil jejich pravdivost pomocí nápěvků, které získával zapisováním lidské řeči,“ uvedla režisérka Andělová Pletichová.

Její pastorkyňa vznikla jako divadelní hra, napsala ji spisovatelka Gabriela Preissová. Námětem díla jsou mezilidské vztahy uvnitř uzavřené vesnické komunity. Život všem na očích, spojený s nutností zachovat si tvář, vede ženu Kostelničku až k tajné vraždě nemanželského dítěte její nevlastní dcery Jenůfy. Právě pod názvem Jenůfa je dílo uváděné v zahraničí.

Realistické drama Preissové ze slováckého venkova nezaznamenalo u publika velký úspěch. Zaujalo ale Leoše Janáčka, který autorku požádal o možnost námět zhudebnit. Příběhu dal podobu opery o třech dějstvích, libretu ponechal původní formu prozaického textu. V opavské verzi se představí Tereza Kavecká, Katarína Jorda Kramolišová, Michal Pavel Vojta, Juraj Nociar, Šárka Maršálová, Zdeněk Kapl a další. Kostýmy připravil Tomáš Kypta, scénu navrhl Jaroslav Milfajt.

Janáček operu Její pastorkyňa po dokončení nabídl Národnímu divadlu v Praze. Vedení však dílo odmítlo. Podle jedné verze ho považovalo za neproveditelné, podle jiné byla důvodem animozita mezi Janáčkem a dirigentem Karlem Kovařovicem. Někteří hudební historici zase tvrdí, že se Její pastorkyňa stala obětí ideologických bojů uvnitř tehdejší pražské umělecké komunity. Premiéru tak nakonec dílo mělo v Brně.

Foto Slezské divadlo Opava 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky