Slovenská filharmonie bude vysílat živě díla od klasicismu až po 21. století

Slovenská filharmonie odehraje zahajovací koncert 72. sezóny v přímém přenosu z koncertní síně SF v pátek 23. října 2020. Sledovat ho můžete na stream.filharmonia.sk a facebookové stránce #SlovakPhil.

Daniel Raiskin (zdroj archiv umělce)

Páteční live stream bude zároveň inauguračním koncertem nového šéfdirigenta Slovenské filharmonie Daniela Raiskina, rodáka z Petrohradu trvale žijícího v Amsterdamu. Daniel Raiskin je absolvent Petrohradské konzervatoře, své studium si prohloubil na mistrovských kurzech u Marisse Jansonse, Neeme Järviho, Jormy Panuly a Woldemara Nelssona. V současnosti je hudebním ředitelem Winnipeg Symphony Orchestra, hlavním hostujícím dirigentem Bělehradské filharmonie a hostem mnoha předních orchestrů v Evropě, Severní Americe, Asii a Tichomoří. Se Slovenskou filharmonií spolupracuje od roku 2010.

„Slovenská filharmonie je již mnoho let v kontaktu s Danielem Raiskinem. Jako hostující dirigent našich abonentních koncertů a koncertních turné přinesl do orchestru vždy hodně uměleckých impulsů a jeho koncerty byly vysoce oceněny publikem i hudebními kritiky. Jsme rádi, že v blízké budoucnosti bude náš vztah pokračovat ještě intenzivněji,“ řekl Marian Lapšanský, generální ředitel Slovenské filharmonie.

Přestože Slovenská filharmonie otevření sezóny pod taktovkou nastupujícího šéfdirigenta naplánovala na říjen, v důsledku aktuální situace se Daniel Raiskin s orchestrem SF představil už v předchozích týdnech. Dvojice koncertů věnovaných 75. výročí ukončení 2. světové války, přesunuta z předchozí sezóny, zazněla pod jeho vedením 17. a 18. září 2020. Sólistou večerů byl rakouský houslový virtuóz Benjamin Schmid, Koncert pro housle a orchestr g mol rusko-polského skladatele 20. století Moiseje Samuiloviče Vajnberga programově doprovázely díla Ludwiga van Beethovena.

V následujícím týdnu uvedl Daniel Raiskin 24. září další symfonický koncert s díly Jána Levoslava Bella, Petra Iljiče Čajkovského a Carla Marii von Webera. Sólistou večera byl Jozef Eliáš, 1. klarinetista orchestru SF. Koncert Slovenská filharmonie odvysílala v přímém přenosu na stream.filharmonia.sk a prostřednictvím Facebooku. Daniel Raiskin se Slovenskou filharmonií také na přelomu září a října realizoval nahrávku orchestrální tvorby Jána Levoslava Bella na nové připravované propagační CD.

„Je to už více než deset let, co jsem měl tu čest poprvé spolupracovat s orchestrem Slovenské filharmonie. Cítím se poctěn, že naše pokračující spolupráce přerostla do blízkého uměleckého a lidského vztahu, a velmi se těším se začátek mého působení na pozici šéfdirigenta Slovenské filharmonie,“ říká Daniel Raiskin

Pokud to epidemiologická situace povolí, nový šéfdirigent se chce práci s orchestrem věnovat naplno. Během nadcházejících měsíců své první sezóny má naplánovanou celou řadu koncertů, která bude zaznívat pod jeho taktovkou v měsíční periodicitě.

Slovenská filharmonie, Daniel Raiskin (foto Jan Lukas)

Daniel Raiskin zařadil na své koncerty širokou škálu děl od klasicismu až po 21. století. Vedle stěžejních děl symfonického repertoáru od Ludwiga van Beethovena, Felixe Mendelssohna Bartholdyho, Johannese Brahmse, Maurice Ravela, Carla Nielsena či Bély Bartóka nevynechal ani skladby starší generace slovenských autorů – Jána Levoslava Bellu, Eugena Suchoně, Jána Cikkera a Ludvíka Rajtera. S orchestrem také nastuduje díla ruských skladatelů – Dmitrije Šostakoviče, Sergeje Prokofjeva, Alexandra Borodina, v plánu má přinést i dramaturgické novinky – v české premiéře uvede dílo gruzínského skladatele Giji Kančeliho Nu.Mu.Zu či skladbu Laudate Dominum pro sbor a orchestr od současného lotyšského skladatele Pētera Vaskse. Sólisty jeho koncertů budou domácí i zahraniční hostující umělci.

„Pokud budou v platnosti omezení týkající se hromadných akcí a nevrátíme se do původního plánovaného chodu koncertů s publikem v sále, chceme tyto programy zachovat a z každé dvojice uvést jeden koncert v online prostoru. Na základě aktuálních nařízení Úřadu veřejného zdravotnictví a v návaznosti na celkový vývoj však nelze vyloučit, že v plánovaných koncertech může dojít ke změně programu a účinkujících,“ dodává dramaturg SF Juraj Bubnáš.

„Koronakrize navždy změnila život, jak jsme ho znali. V myšlenkách jsem s těmi, kteří ztratili své milované blízké v boji s touto hroznou nemocí nebo s ní stále bojují. Navzdory všemu, co se momentálně děje na Slovensku a ve světě, věřím, že klíčovou součástí odpovědnosti nás umělců je rozvíjet a sdílet náš talent na vzbuzení naděje a pozvednutí ducha, aby lidé věděli, že mohou čelit zítřku. Z tohoto důvodu se velmi těším na zahajovací koncert 72. koncertní sezóny Slovenské filharmonie, který bude odvysílán online, bez přítomnosti publika. Náš program se bude skládat z hudby Josepha Haydna a Johannese Brahmse – jejich symfonie jsou skutečnými pilíři orchestrální hudby a dávají našim vynikajícím hudebníkům mnoho příležitostí skutečně zazářit. Také vzdáme hold jednomu z předních slovenských skladatelů – Eugenovi Suchoňovi, jehož Malou suitu s passacagliou považuji za zvlášť přitažlivou,“ říká před pátečním online koncertem nový šéfdirigent SF Daniel Raiskin.

Daniel Raiskin se stane patnáctým šéfdirigentem Slovenské filharmonie od jejího vzniku v roce 1949.

„Upřímně se těším na tu chvíli, kdy budeme schopni znovu přivítat naše obecenstvo v koncertní síni a když si obecenstvo bude moci vychutnat kouzlo živého koncertu. Až se tak stane, budeme – slovy legendárního Leonarda Bernsteina – hrát hudbu intenzivněji, krásněji a oddaněji než kdykoliv předtím,“ uzavírá nový šéfdirigent.

23. října 2020 Koncertní síň Slovenské filharmonie, 19:00 (online stream)

Zahajovací koncert 72. sezóny Slovenské filharmonie

Inauguračný koncert nového šéfdirigenta Slovenské filharmonie Daniela Raiskina
Slovenská filharmonie
Daniel Raiskin, dirigent

Program:
Joseph Haydn: Symfonie č. 41 C dur, Hob. I:41
Eugen Suchoň: Malá suita s passacagliou, op. 3
Johannes Brahms: Symfonie č. 1 c mol, op. 68

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments