Slovenská filharmonie chystá další Hudební akademii

V pátek 17. března se ve Slovenské filharmonii uskuteční druhá Hudební akademie pro bratislavské i mimobratislavské školáky, kteří se v 74. koncertní sezoně přihlásili do organizovaného cyklu dopoledních koncertů.

Rodinný koncert Slovenské filharmonie (zdroj Slovenská filharmónia)
Rodinný koncert Slovenské filharmonie
(zdroj Slovenská filharmónia)

Bratislavskou Redutu navštíví 1400 žáků ve dvou frekvencích – v 9:30 a 11:30 hodin. Program pátečních koncertů pro mládež se uskuteční i v sobotu 18. března v 16:00 hodin na druhém Rodinném koncertu s názvem Joseph Haydn – otec symfonie.

Mladé návštěvníky provede světem hudby moderátor Martin Vanek. Na programu bude několik symfonií Josepha Haydna – Symfonie č. 8 G dur (Večer), Symfonie č. 73 D dur (Lovecká), Symfonie č. 82 C dur (Medvěd)… a také Koncert pro trubku a orchestr Es dur, Hob. VIIe:1, který přednese mladý slovenský trumpetista Stanislav Masaryk.

Během hudebního odpoledne se také dozvíte mnoho zajímavého o rakouském skladateli, který se narodil v malé obci Rohrau, vzdálené pouhých třicet kilometrů od Bratislavy. Do školy chodil v nedalekém Hainburgu, kde se naučil hrát na několik hudebních nástrojů. Byl členem chlapeckého sboru v katedrále sv. Štefana ve Vídni. Později vstoupil do služeb knížete Mikuláše Esterházyho. S orchestrem koncertoval nejen na císařském dvoře, ale také v mnoha evropských městech. Známé jsou jeho koncerty v bratislavských palácích Esterházyovců na Kapitulské č. 6 – 8 a Panské 13, také v paláci Grassalkovičovců (dnes Prezidentský palác na Hodžově náměstí) a v mnoha dalších.

Hudba Josepha Haydna zazní v bratislavské Redutě v podání Slovenské filharmonie pod taktovkou Gérarda Korstena. Po koncertě se můžete vydat po skladatelových stopách.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments