Slovenská filharmonie chystá symfonické koncerty s Jurajem Valčuhou a Milanem Paľou

Symfonické koncerty Slovenské filharmonie pokračují ve čtvrtek a v pátek 10. a 11. února 2022. Hosty koncertů budou dva přední slovenští umělci – dirigent Juraj Valčuha a houslový virtuos Milan Paľa. Koncerty začnou v 19:00 hodin v režimu OP.

Milan Paľa (zdroj Slovenská filharmonie)
Milan Paľa (zdroj Slovenská filharmonie)

Jeden z nejvýznamnějších interpretů své generace, slovenský houslový virtuos Milan Paľa, provede ve Slovenské filharmonii Koncert pro housle a orchestr h moll, op. 61 Edwarda Elgara. Toto téměř hodinové monumentální dílo anglického pozdně romantického skladatele bylo populární již v době svého vzniku. Premiéra se konala v roce 1910 v interpretaci Fritze Kreislera pod taktovkou skladatele. Koncert byl proveden ve Slovenské filharmonii pouze jednou, a to v roce 1955.

Ve čtvrtek a v pátek se představí výrazná umělecká osobnost Milan Paľa. Program koncertu pokračuje Třetí symfonií Sergeje Prokofjeva, která je přepracováním hudby z jeho opery Ohnivý anděl, inspirované stejnojmenným románem Valerije Brjusova. Prokofjev věnoval Symfonii č. 3 c moll, op. 44 svému příteli, ruskému skladateli Nikolaji Mjaskovskému. Premiéru 17. května 1929 provedl Orchestre symphonique de Paris. Ve Slovenské filharmonii zazní po více než padesáti letech. Jednou byla do programu zařazena i v roce 1964.

Juraj Valčuha (foto Jan F. Lukas)
Juraj Valčuha (foto Jan F. Lukas)

Dramaturgicky atraktivní program nastuduje mezinárodně uznávaný Juraj Valčuha, který se od sezony 2022/2023 stane hudebním ředitelem předního amerického orchestru Houston Symphony, kde nahradí Andrése Orozco-Estradu. Juraj Valčuha studoval dirigování a skladbu v Bratislavě, Petrohradě a Paříži, kde v roce 2005 debutoval s Orchestre National de France. Následovala četná hostování v zahraničí. Od roku 2016 je Juraj Valčuha hudebním ředitelem Teatro di San Carlo v Neapoli a prvním hostujícím dirigentem Konzerthausorchester Berlin. V letech 2009–2016 byl šéfdirigentem Orchestra Sinfonica Nazionale della RAI Torino. Naposledy vystoupil se Slovenskou filharmonií na Bratislavské hudební slavnosti s Konzerthausorchester Berlin v říjnu 2021.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments