Sólo pro saxofon v košické filharmonii

Další ze symfonických koncertů Státní filharmonie Košice bude mít netradičního sólistu – saxofonistu. Slovinec Lev Pupis přednese dílo Alexandra Glazunova, které podle jeho slov obsahuje celý skladatelův život.
Lev Pupis (zdroj Štátna filharmónia Košice)
Lev Pupis (zdroj Štátna filharmónia Košice)

Sólový saxofon se na koncertech klasické hudby objevuje jen velmi zřídka. Bude zajímavé sledovat, jak si tento “jazzový nástroj” najde místo na symfonickém koncertě. Saxofonista Lev Pupis má k dílu Alexandra Glazunova osobní vztah: “Koncert pro saxofon a smyčcový orchestr Es dur je pro mě velmi emotivní záležitostí. Byla to první čistě klasická skladba, kterou jsem hrál na závěrečné zkoušce na střední škole. I když jsem si tehdy neuvědomoval plný význam tohoto skvostného díla, vzrostla ve mně díky němu velká láska ke klasické hudbě. Později, když jsem skladbu opakovaně zkoušel na svých koncertech, nebo když jsem ji připravoval se svými studenty, uvědomil jsem si, že je to poslední skladba, kterou Glazunov napsal. Po přečtení jeho životopisu mi dílo připadá stále více autobiografické. Jsem si jistý, že je v něm ukrytý celý život Alexandra Glazunova.”

Pro dirigenta večera Roberta Kružíka má program také zvláštní význam: „Mohu opět uvést díla, která jsem shodou okolností dirigoval v naprostých začátcích své dirigentské kariéry. To je u mladého dirigenta, za kterého se ještě stále považuji, zvláštní situace. Dirigent mého věku totiž diriguje na koncertech většinu děl úplně poprvé. Nejvíce momentů, které mě osobně velmi oslovují, je obsaženo hned v první skladbě. Španělské capriccio Rimského-Korsakova je nabité folklórem. Mám toto propojení klasické hudby a národního koloritu ve skladbách velmi rád.“

Koncert proběhne ve čtvrtek 10. února v 19:00 hodin v koncertním sále Domu umění. Akci bude předcházet veřejná generální zkouška v 10:00 hodin a předkoncertní setkání s Peterem Katinou a umělci v 18:00 hodin v Malém sále Domu umění. Koncert se, stejně jako doprovodné akce, uskuteční v režimu OP.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


1 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments