Sopranistka Olga Jelínková vystoupí v titulní roli Lucie di Lammermoor v Lipsku

Sopranistka Olga Jelínková vystoupí 10. února v Opeře v Lipsku v titulní roli Lucie di Lammermoor ve stejnojmenném díle Gaetana Donizettiho. Hudebního nastudování se ujal Antonino Fogliani, režie Katharina Thalbach.
Olga Jelínková (foto Ilona Sochorová)
Olga Jelínková (foto Ilona Sochorová)

“S Luciou di Lammermoor máme spojeny především neopakovatelné interpretace královen belcanta – Joan Sutherlandové, Marii Callas či Edity Gruberové,” uvedla Olga Jelínková. “Tragický osud mladé dívky ze šlechtické rodiny, inspirovaný skutečnou historickou událostí z roku 1669, propůjčuje její koloraturní pěvecké lince stále se stupňující závažnost, od zamilované dívčí radosti až po těžké schizofrenní stavy šílenství, geniálně zachycené každou jednotlivou hudební frází. Ač je Lucia sotva odrostlé děvčátko, jejím interpretkám může být pouze ke cti nějaká ta vlastní životní zkušenost, protože interpretačně je to opravdu výzva,” dodala.

Olga Jelínková postavu Lucie di Lammermoor ztvárnila i před pěti lety v divadle v Olomouci, od té doby se přesunula postupně z českých jevišť na ta německá. Jelínková zamířila do Opery v Lipsku před dvěma lety po svém působení v Opeře v Saarbrückenu. Sezonu v Lipsku zahájila Královnou noci a Violettou Valéry z Verdiho La traviaty. Následovala hlavní role Adiny v Donizettiho Nápoji lásky. V Lipsku má i seznam wagnerovských rolí.

“Richard Wagner uměl psát i pro lehčí hlasy, jako mám já. Lipsko je rodištěm Richarda Wagnera a letos v létě zde na jeho počest odehrají během tří týdnů všech třináct Wagnerových oper. Postupně mě tedy různé role v jeho operách opravdu čekají,” podotkla.

Jelínková vystupovala na scénách Národního divadla v Praze, Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, stále častěji i na zahraničních scénách v USA, Německu, Belgii či Japonsku. Kromě Královny noci pravidelně vystupuje jako Verdiho Gilda v Rigolettovi nebo panenka Olympie v Offenbachových Hoffmanových povídkách.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments