Slovenská filharmonie hledá nového generálního ředitele

Ministerstvo kultury Slovenské republiky (MK SR) vyhlásilo v pondělí 13. září 2021 veřejné slyšení na pozici generálního ředitele nebo generální ředitelky Slovenské filharmonie (SF). Zájemci o tuto pozici mohou zasílat své přihlášky do pátku 15. října 2021.

Slovenská filharmonie (zdroj Wikimedia Commons)
Slovenská filharmonie (zdroj Wikimedia Commons)

Cílem Ministerstva kultury SR jako zřizovatele národních kulturních institucí je zajistit autorskou svobodu pro práci a činnost organizací a zvýšit transparentnost, nezávislost a efektivitu jejich činnosti tak, aby bylo dosaženo co nejlepších výsledků pro potřeby občanů v 21. století. V případě Slovenské filharmonie je záměrem zřizovatele, aby byla živým a reprezentativním prostorem pro jedinečné hudební zážitky, přispívala k rozvoji hudebního života a vytvářela příležitosti pro prezentaci špičkového interpretačního a skladatelského umění na Slovensku i v zahraničí.

Slovenská filharmonie se bude ve spolupráci se zřizovatelem aktivně podílet na tvorbě politiky v oblasti hudby a scénických umění v rámci připravované strategie ministerstva do roku 2030, jejíž potřeba vychází z revize výdajů na kulturu. SF bude také rozvíjet širší odbornou diskusi se zřizovatelem a odbornou veřejností o dlouhodobém směřování organizace a jejích rozvojových plánech na dalších 9 let. Důvodem je také nevyhnutelný postupný přechod od jednoletého charakteru plánování a kontroly činností k víceletému modelu.

Od nového vedení se očekává udržitelný model financování organizace a zapojení do sestavování rozpočtu organizace podle pravidel programového rozpočtování od zřizovatele na základě měřitelných ukazatelů, pravidelné plánování a vyhodnocování činností, rozvoj organizace a uznání značky organizace ve společnosti. Dalším z úkolů je efektivní využívání přidělených veřejných finančních zdrojů, získávání dalších finančních prostředků na uměleckou činnost a provoz a rozvoj partnerství s domácími, zahraničními a mezinárodními hudebními organizacemi. Prioritou je zviditelnění a rozvoj značky Slovenské filharmonie a její systematická propagace jako symbolické hudební instituce.

Předpokládaný termín jmenování nového generálního ředitele nebo nové generální ředitelky Slovenské filharmonie je leden 2022. Do výsledku procesu veřejného slyšení, respektive do konce prosince 2021, je vedením Slovenské filharmonie pověřen profesor Marián Lapšanský.

Dokumenty ke konkurzu jsou k dispozici zde.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments