Slovenská filharmonie láká na španělského klarinetistu Pabla Barragána

Slovenská filharmonie se pod taktovkou šéfdirigenta představí na dvojici listopadových koncertů ve čtvrtek a v pátek 10. a 11. listopadu 2022. Sólistou večerů bude mladý španělský klarinetista Pablo Barragán. Před čtvrtečním koncertem v 18:15 hodin se koná setkání s šéfdirigentem Danielem Raiskinem, který návštěvníky uvede do atmosféry následujících minut v Koncertním sále. Setkání se uskuteční ve foyer Slovenské filharmonie. Koncerty začínají pak vždy v 19:00 hodin.

Pablo Barragán (zdroj Slovenská filharmonie)
Pablo Barragán (zdroj Slovenská filharmonie)

Koncerty zahájí Largetto pro orchestr skotského skladatele Jamese MacMillana, původně sborová skladba na žalmové texty Miserere z roku 2009, kterou skladatel o osm let později upravil pro symfonický orchestr. Premiéru uvedl Pittsburghský symfonický orchestr u příležitosti desetileté spolupráce se svým hudebním ředitelem Manfredem Honeckem. Sólistou večera bude španělský klarinetista Pablo Barragán, který je považován za jednoho z nejvšestrannějších a nejzajímavějších hudebníků své generace. Kritika ho považuje za vynikajícího interpreta nejen díky jeho interpretaci, ale také díky jeho vášnivému projevu, schopnosti komunikovat a citlivosti.

Pablo Barragán je držitelem Prix Credit Suisse Jeunes Solistes 2013 a mnoha dalších ocenění na mezinárodních interpretačních soutěžích. Od roku 2007 je členem West-Eastern-Divan Orchestra, který vede Daniel Barenboim. Spolupracuje také na projektech v oblasti hudebního vzdělávání. V roce 2017 vystoupil se Slovenským komorním orchestrem v Bratislavě na koncertě Hommage à Bohdan Warchal a absolvoval s ním zahraniční turné. V jeho podání zazní Koncert pro klarinet a orchestr A dur, KV 622 Wolfganga Amadea Mozarta z roku 1791, jehož notoricky známá melancholická druhá věta zazněla v několika filmech.

Šéfdirigent Daniel Raiskin pokračuje v uvádění děl Dmitrije Šostakoviče, z jeho patnácti symfonických opusů tentokrát zazní Symfonie č. 10 e moll, op. 93 v podání Slovenské filharmonie pod vedením šéfdirigenta. Dokončil ji v roce 1953, po Stalinově smrti.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments