Slovenská filharmonie odehraje Adventní koncerty s diváky v koncertní síni

Prosincová nabídka koncertů Slovenské filharmonie je bohatá. Koncerty se uskuteční v koncertní síni Slovenské filharmonie. Na základě aktuálních pokynů může filharmonie obsadit 50% kapacity koncertní síně. S hudbou přijde i k vám domů prostřednictvím livestreamů, které můžete sledovat na webových stránkách filharmonie.

Imrich Szabó (foto Brenkus)

Členové Slovenského komorního orchestru s uměleckým vedoucím Ewaldem Danelem zvou na koncert v pátek 4. prosince v 19:00. Na programu jsou dvě smyčcová kvarteta – Smyčcové kvarteto č. 11 f mol, op. 95 Ludwiga van Beethovena a Smyčcové kvarteto č. 14 d mol Smrt a dívka, D. 810 Franze Schuberta v úpravě symfoniků Gustava Mahlera. Koncert filharmonie nabízí přednostně držitelům abonentek na cyklus SKO.

Druhý Adventní koncert je na programu v neděli 6. prosince – recitál slovenského varhaníka, pedagoga a dlouholetého iniciátora varhanních koncertů pod pyramidou Imricha Szabó. Program sestavený z děl Bacha, Liszta, Widora a dalších uvede v Slovenské filharmonii na královském nástroji, který patří k největším píšťalovým varhanám na Slovensku. Na koncert zve filharmonie držitele abonentek cyklu O a všechny příznivce varhanních koncertů. Začne se v 16:00.

Na úterním komorním koncertě 8. prosince si vyslechneme repertoár pro flétnu a kytaru v interpretaci předních Slovenských umělců – dlouholetého člena orchestru Slovenské filharmonie, flétnisty Tomáše Janošíka a kytaristy Martina Krajča. Koncert platí přednostně pro držitele abonentek cyklu HM a začne se v 19:00.

Slovenský dirigent světového renomé Juraj Valčuha, hudební ředitel Teatro San Carlo v Neapoli a první hostující dirigent Konzerthausorchestr v Berlíně, patří k pravidelným hostům posledních sezón Slovenské filharmonie. Slovenská filharmonie a Slovenský filharmonický sbor pod jeho vedením se představí v pátek 11. prosince. Během celého roku 2020 dramaturgie reflektuje na 250. výročí narození velikána hudebních dějin Ludwiga van Beethovena. Výročí završí uvedením jeho hudby k tragédii Johanna Wolfganga Goetha Egmont op. 84 se sopránovým partem, který uvede sólistka Opery SND Eva Hornyáková a mluveným slovem Tomáš Maštalír. Ve druhé polovině koncertu je na programu Gloria Francise Poulenca, francouzského skladatele a zakladatele skupiny „Pařížská šestka“. Koncert k Roku slovenského divadla platí přednostně pro abonenty cyklů AD, BE, A a B. Vstupenky na koncert pro další zájemce budou v prodeji těsně před koncertem ve vstupním foyeru Slovenské filharmonie. Koncert začne v 19:00.

Slovenský komorní orchestr (foto jan.f.lukas)

Třetí Adventní koncert zazní v neděli 13. prosince v interpretaci Slovenského komorního orchestru (um. Vedoucí Ewald Danel), Pěveckého sboru Lúčnica (sbormistryně Elena Matúšová) a přední mladé slovenské sopranistky Slávky Zámečníkové, která se od aktuální sezóny stala sólistkou Vídeňské státní opery. Program z děl Johanna Sebastiana Bacha, Franze Schuberta, Mikuláše Schneidera-Trnavského doplní Magnificat pro soprán, míchaný sbor a orchestr současného anglického skladatele Johna Ruttera. Dílo zaznělo na premiéře v newyorské Carnegie Hall v roce 1990. Koncert začne v 16:00.

Vánoční koncert Slovenské filharmonie zazní pod taktovkou nového šéfdirigenta Daniela Raiskina ve čtvrtek 17. prosince. Ve vánočně laděném programu nebudou chybět hudební prskavky – miniatura Jízda saní Fredericka Deliuse, Vánoční předehra německého mága operní hudby Otty Nicolaie, Louskáček či Prosinec Petra Iljiče Čajkovského a mnoho dalších, které nám navodí hudební atmosféru vánočních svátků. Koncert začne v 19:00.

Pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina zazní i silvestrovský laděný program v sobotu 19. prosince, který Slovenská filharmonie nahraje na záznam a odvysílá na Silvestra a Nový rok online. Na veřejné nahrávce Silvestrovského koncertu budou znít nejkrásnější valčíky světa. Koncert začne v 19:00.

Prosincové koncerty uzavře Vánoční koncert souboru pro starou hudbu Solamente naturali s uměleckým vedoucím Milošem Valentou, v úterý 22. prosince v 19:00.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments