Slovenská filharmonie online i s publikem od úterý 9. června

Slovenská filharmonie opět otevře po čtvrtletní přestávce své prostory – tentokrát pro omezený počet návštěvníků a bude pokračovat v uvádění úterních komorních koncertů pod názvem Koncerty s publikem. Sledovat je můžete v přímém přenosu na webové stránce či Facebooku Slovenské filharmonie.
Jordana Palovičová a Jozef Lupták (foto Alexander Trizuljak)

Slovenská filharmonie uvede do konce června čtyři Koncerty s publikem, a to 9., 16., 23. a 30. června 2020. Koncerty věnuje a vstupenky přednostně nabídne pracovníkům zdravotnických zařízení v první linii, kteří během předchozích měsíců bojovali proti pandemii a byli zde nepřetržitě pro nás všechny. Na koncerty zve i stálé návštěvníky, příznivce a abonenty, kterým taktéž věnuje vstupenky bezplatně, avšak v omezeném počtu, poněvadž kapacita koncertní síně je v tomto období omezená.

V koncertní síni s kapacitou 700 míst přivítá Slovenská filharmonie na koncertech trvajících cca hodinu povolený omezený počet návštěvníků v rouškách, za dodržení veškerých hygienických opatření a zajistí šachovnicové sezení v sále.

Na úvodním koncertu s publikem se představí dva přední slovenští interpreti – violoncellista Jozef Lupták a klavíristka Jordana Palovičová. Jozef Lupták je jednou z nejvýraznějších osobností na současné slovenské hudební scéně. Za svou bohatou koncertní činnost a za festival Konvergence, který organizuje a jehož uměleckým ředitelem je přes 20 let, získal v roce 2009 Cenu Ministra kultury ČR. Jordana Palovičová získala mnoho ocenění na domácích i mezinárodních soutěžích. Je prominentní interpretkou děl Jána Cikkera, za což jí v roce 2016 byla udělena Cena Jána Cikkera. Jakožto sólová a komorní hráčka se představila na mnoha festivalech doma i v zahraničí, jakožto sólistka účinkovala s předními slovenskými a zahraničními orchestry. Působí jako docentka na Katedře klávesových nástrojů a církevní hudby HTF VŠMU v Bratislavě.

V úvodu koncertu zazní díla slovenských skladatelů, ve kterých se interpreti představí sólově. Jordana Palovičová v Hrách pro Biancu pro klavír a čtyři bonga Ilji Zeljenky. Dílo je zkomponované pro nevšední kombinaci nástrojů a na všechny hraje výhradně klavíristka. Jozef Lupták uvede Passacaglii pro sólové violoncello Vladimíra Godára, ve které skladatel využívá archaické hudební formy. Následovat budou díla pro violoncello a klavír – Fratres estonského skladatele Arvo Pärta, který se při jejím komponování inspiroval studiem gregoriánského chorálu, gotické hudby a renesanční polyfonie. Následovat bude Pohádka pro violoncello a klavír Leoše Janáčka inspirovaná Pohádkou o carovi Berendejovi Vasilije Žukovského. Na závěr programu zazní Sonáta pro violoncello a klavír č. 3 A dur, op. 69 Ludwiga van Beethovena. Dílo je považováno za první violoncellovou sonátu v dějinách hudby, kde mají oba nástroje stejnou důležitost.

Program:
úterý 9. června 2020 od 19:00 hodin
Jozef Lupták (violoncello), Jordana Palovičová (klavír)
Ilja Zeljenka: Hry pro Biancu pro klavír a čtyři bonga
Vladimír Godár: Passacaglia pro sólové violoncello
Arvo Pärt: Fratres
Leoš Janáček: Pohádka pro violoncello a klavír
Ludwig van Beethoven: Sonáta pro violoncello a klavír č. 3 A dur, op. 69

úterý 16. června 2020 od 19:00 hodin
Klavírní recitál Mateje Arendárika
Johannes Brahms: Šest klavírních skladeb, op. 118
Modest Petrovič Musorgskij: Obrázky z výstavy

úterý 23. června 2020 od 19:00 hodin
Jozef Horváth (housle), Boris Boho (violoncello), Ladislav Fančovič (klavír)
Franz Schubert: Koncertní kus / Konzertstück D dur, D. 345
Claude Debussy: Sonáta pro violoncello a klavír d moll
Dmitrij Šostakovič: Klavírní trio č. 1 c moll, op. 8

Matouš Velas (hoboj), Jozef Eliáš (klarinet), Peter Kajan (fagot), Ladislav Fančovič (klavír)
Francis Poulenc: Trio pro hoboj, fagot a klavír
Ľudovít Rajter: Quattro invenzioni per oboe, clarinetto e fagotto
Florent Schmitt: A tour d’anches pro hoboj, klarinet, fagot a klavír, op. 97

úterý 30. červen 2020 v 19.00
Písňový recitál světoznámého slovenského basisty Štěpána Kocána s klavírním doprovodem Mariána Lapšanského
výběr písní Roberta Schumanna a Franze Schuberta

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na