Slovenská filharmonie online i s publikem od úterý 9. června

Slovenská filharmonie opět otevře po čtvrtletní přestávce své prostory – tentokrát pro omezený počet návštěvníků a bude pokračovat v uvádění úterních komorních koncertů pod názvem Koncerty s publikem. Sledovat je můžete v přímém přenosu na webové stránce či Facebooku Slovenské filharmonie.
Jordana Palovičová a Jozef Lupták (foto Alexander Trizuljak)

Slovenská filharmonie uvede do konce června čtyři Koncerty s publikem, a to 9., 16., 23. a 30. června 2020. Koncerty věnuje a vstupenky přednostně nabídne pracovníkům zdravotnických zařízení v první linii, kteří během předchozích měsíců bojovali proti pandemii a byli zde nepřetržitě pro nás všechny. Na koncerty zve i stálé návštěvníky, příznivce a abonenty, kterým taktéž věnuje vstupenky bezplatně, avšak v omezeném počtu, poněvadž kapacita koncertní síně je v tomto období omezená.

V koncertní síni s kapacitou 700 míst přivítá Slovenská filharmonie na koncertech trvajících cca hodinu povolený omezený počet návštěvníků v rouškách, za dodržení veškerých hygienických opatření a zajistí šachovnicové sezení v sále.

Na úvodním koncertu s publikem se představí dva přední slovenští interpreti – violoncellista Jozef Lupták a klavíristka Jordana Palovičová. Jozef Lupták je jednou z nejvýraznějších osobností na současné slovenské hudební scéně. Za svou bohatou koncertní činnost a za festival Konvergence, který organizuje a jehož uměleckým ředitelem je přes 20 let, získal v roce 2009 Cenu Ministra kultury ČR. Jordana Palovičová získala mnoho ocenění na domácích i mezinárodních soutěžích. Je prominentní interpretkou děl Jána Cikkera, za což jí v roce 2016 byla udělena Cena Jána Cikkera. Jakožto sólová a komorní hráčka se představila na mnoha festivalech doma i v zahraničí, jakožto sólistka účinkovala s předními slovenskými a zahraničními orchestry. Působí jako docentka na Katedře klávesových nástrojů a církevní hudby HTF VŠMU v Bratislavě.

V úvodu koncertu zazní díla slovenských skladatelů, ve kterých se interpreti představí sólově. Jordana Palovičová v Hrách pro Biancu pro klavír a čtyři bonga Ilji Zeljenky. Dílo je zkomponované pro nevšední kombinaci nástrojů a na všechny hraje výhradně klavíristka. Jozef Lupták uvede Passacaglii pro sólové violoncello Vladimíra Godára, ve které skladatel využívá archaické hudební formy. Následovat budou díla pro violoncello a klavír – Fratres estonského skladatele Arvo Pärta, který se při jejím komponování inspiroval studiem gregoriánského chorálu, gotické hudby a renesanční polyfonie. Následovat bude Pohádka pro violoncello a klavír Leoše Janáčka inspirovaná Pohádkou o carovi Berendejovi Vasilije Žukovského. Na závěr programu zazní Sonáta pro violoncello a klavír č. 3 A dur, op. 69 Ludwiga van Beethovena. Dílo je považováno za první violoncellovou sonátu v dějinách hudby, kde mají oba nástroje stejnou důležitost.

Program:
úterý 9. června 2020 od 19:00 hodin
Jozef Lupták (violoncello), Jordana Palovičová (klavír)
Ilja Zeljenka: Hry pro Biancu pro klavír a čtyři bonga
Vladimír Godár: Passacaglia pro sólové violoncello
Arvo Pärt: Fratres
Leoš Janáček: Pohádka pro violoncello a klavír
Ludwig van Beethoven: Sonáta pro violoncello a klavír č. 3 A dur, op. 69

úterý 16. června 2020 od 19:00 hodin
Klavírní recitál Mateje Arendárika
Johannes Brahms: Šest klavírních skladeb, op. 118
Modest Petrovič Musorgskij: Obrázky z výstavy

úterý 23. června 2020 od 19:00 hodin
Jozef Horváth (housle), Boris Boho (violoncello), Ladislav Fančovič (klavír)
Franz Schubert: Koncertní kus / Konzertstück D dur, D. 345
Claude Debussy: Sonáta pro violoncello a klavír d moll
Dmitrij Šostakovič: Klavírní trio č. 1 c moll, op. 8

Matouš Velas (hoboj), Jozef Eliáš (klarinet), Peter Kajan (fagot), Ladislav Fančovič (klavír)
Francis Poulenc: Trio pro hoboj, fagot a klavír
Ľudovít Rajter: Quattro invenzioni per oboe, clarinetto e fagotto
Florent Schmitt: A tour d’anches pro hoboj, klarinet, fagot a klavír, op. 97

úterý 30. červen 2020 v 19.00
Písňový recitál světoznámého slovenského basisty Štěpána Kocána s klavírním doprovodem Mariána Lapšanského
výběr písní Roberta Schumanna a Franze Schuberta

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat