Slovenská filharmonie online i s publikem počtvrté a naposledy

Písňovým recitálem světoznámého slovenského basisty Štefana Kocána s klavírním doprovodem Mariána Lapšanského uzavře Slovenská filharmonie cyklus Koncertů s publikem a svou 71. koncertní sezónu. Čtvrtý Koncert s publikem se uskuteční v Koncertní síni SF v úterý 30. června 2020 v 19:00 hodin. Sledovat jej můžete také v přímém přenosu na webové stránce a Facebooku Slovenské filharmonie.
Štefan Kocán (zdroj SF)

Mezinárodně působící slovenský bas Štefan Kocán je hostem nejprestižnějších světových operních domů včetně Metropolitní opery v New Yorku, Vídeňské státní opery, milánské La Scaly, Pařížské národní opery a mnoha dalších světových operních scén. Pravidelně se věnuje i koncertní činnosti. V rámci sezón Slovenské filharmonie se představí vůbec poprvé, protože červnová dvojice koncertů (4. a 5. června 2020) pod taktovkou Jamese Judda, na kterých měl vystoupit, byla kvůli pandemii zrušena.

Na úterním komorním koncertě si v jeho interpretaci vyslechneme písňové cykly německých skladatelů Franze Schuberta a Roberta Schumanna. Do programu zařadil jeden z nejznámějších cyklů Roberta Schumanna Láska básníkova (Dichterliebe), op. 48. Jde o cyklus šestnácti písní na texty Heinricha Heineho z Knihy písní. V písňové tvorbě navázal Schumann na Franze Schuberta. Z Schubertovy bohaté písňové tvorby si vyslechneme Noční píseň poutníka II ‚Nad všemi vrcholky je klid‘, op. 96 č. 3, D768 na text J. W. von Goetheho a výběr písní z cyklu Labutí zpěv, D. 957, v němž třicetiletý skladatel zhudebnil texty Ludwiga Rellstaba a Heinricha Heineho.

Štefan Kocán vystoupí v bratislavské Redutě po boku klavírního virtuóza a výjimečného komorního hráče Mariána Lapšanského, který spolupracoval s velkým množstvím významných sólistů na domácích a zahraničních pódiích. V jeho interpretaci zazní i výběr z Lyrických skladeb Edvarda Griega, které vyšly v deseti sešitech v letech 1867 – 1901 a tvoří je 66 autobiografických klavírních kompozic. Klavírista Marián Lapšanský je zároveň pedagog, organizátor hudebního života, zakladatel několika festivalů či interpretačních kurzů a soutěží, a od roku 2004 zastává post generálního ředitele Slovenské filharmonie. Oba přední slovenští umělci úterního koncertu získali kromě jiných ocenění i Cenu ministra kultury SR za rok 2014.

Koncert se uskuteční s podporou Sloveského institutu ve Vídni. Na koncertě přivítá SF povolený počet návštěvníků v rouškách, za dodržení hygienických opatření.

Marián Lapšanský (zdroj wikipedia.org / foto Pavol Frešo)

Program
úterý 30. června 2020 v 19:00 hodin
Štefan Kocán – bas
Marián Lapšanský – klavír

Robert Schumann (1810 – 1856)
Láska básníkova (Dichterliebe), op. 48

Edvard Grieg (1843 – 1907)
Lyrické skladby (výběr)

Franz Schubert (1797 – 1828)
Výběr z písní

Štefan Kocán vystudoval operní zpěv na VŠMU v Bratislavě u Hany Štolfové-Bandové, pokračoval na vídeňské Konzervatoři pod vedením světoznámého ruského basisty Jevgenije Nesterenka. Je laureátem mezinárodních soutěží P. I. Čajkovského v Moskvě, Hommage á Lucia Popp v Bratislavě, A. Dvořáka v Karlových Varech či soutěže Belvedere ve Vídni. Sólovou dráhu odstartoval v Linci, odtud směřovaly jeho kroky na scénu Vídeňské státní opery, Metropolitní opery v New Yorku, milánské La Scaly a desítek dalších. Pravidelně se věnuje i koncertní činnosti. Vzpomeňme velké vokálně-instrumentální díla jako Verdiho, Mozartovo a Dvořákovo Rekviem, 9. symfonie L. van Beethovena, 8. symfonie Gustava Mahlera „Symfonie tisíců“. V komorním repertoáru má písně a cykly písní autorů různých stylových období a národností.

Marián Lapšanský patří ke špičce klavírního, ale i celého slovenského interpretačního umění. Jeho osobnost charakterizují cílevědomost, houževnatá pracovitost, úsilí dosáhnout ideál dokonalosti. Dospěl k rovnováze mezi hlubokou emocionalitou – od křehké poetické meditace přes širokou paletu odstínů až po hutné, dramatické, vždy kultivovaně znějící kovové vrcholy – a důkladně zváženým směrováním sugestivně vyznívajících linií.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat