Slovenská filharmonie online i s publikem počtvrté a naposledy

Písňovým recitálem světoznámého slovenského basisty Štefana Kocána s klavírním doprovodem Mariána Lapšanského uzavře Slovenská filharmonie cyklus Koncertů s publikem a svou 71. koncertní sezónu. Čtvrtý Koncert s publikem se uskuteční v Koncertní síni SF v úterý 30. června 2020 v 19:00 hodin. Sledovat jej můžete také v přímém přenosu na webové stránce a Facebooku Slovenské filharmonie.
Štefan Kocán (zdroj SF)

Mezinárodně působící slovenský bas Štefan Kocán je hostem nejprestižnějších světových operních domů včetně Metropolitní opery v New Yorku, Vídeňské státní opery, milánské La Scaly, Pařížské národní opery a mnoha dalších světových operních scén. Pravidelně se věnuje i koncertní činnosti. V rámci sezón Slovenské filharmonie se představí vůbec poprvé, protože červnová dvojice koncertů (4. a 5. června 2020) pod taktovkou Jamese Judda, na kterých měl vystoupit, byla kvůli pandemii zrušena.

Na úterním komorním koncertě si v jeho interpretaci vyslechneme písňové cykly německých skladatelů Franze Schuberta a Roberta Schumanna. Do programu zařadil jeden z nejznámějších cyklů Roberta Schumanna Láska básníkova (Dichterliebe), op. 48. Jde o cyklus šestnácti písní na texty Heinricha Heineho z Knihy písní. V písňové tvorbě navázal Schumann na Franze Schuberta. Z Schubertovy bohaté písňové tvorby si vyslechneme Noční píseň poutníka II ‘Nad všemi vrcholky je klid’, op. 96 č. 3, D768 na text J. W. von Goetheho a výběr písní z cyklu Labutí zpěv, D. 957, v němž třicetiletý skladatel zhudebnil texty Ludwiga Rellstaba a Heinricha Heineho.

Štefan Kocán vystoupí v bratislavské Redutě po boku klavírního virtuóza a výjimečného komorního hráče Mariána Lapšanského, který spolupracoval s velkým množstvím významných sólistů na domácích a zahraničních pódiích. V jeho interpretaci zazní i výběr z Lyrických skladeb Edvarda Griega, které vyšly v deseti sešitech v letech 1867 – 1901 a tvoří je 66 autobiografických klavírních kompozic. Klavírista Marián Lapšanský je zároveň pedagog, organizátor hudebního života, zakladatel několika festivalů či interpretačních kurzů a soutěží, a od roku 2004 zastává post generálního ředitele Slovenské filharmonie. Oba přední slovenští umělci úterního koncertu získali kromě jiných ocenění i Cenu ministra kultury SR za rok 2014.

Koncert se uskuteční s podporou Sloveského institutu ve Vídni. Na koncertě přivítá SF povolený počet návštěvníků v rouškách, za dodržení hygienických opatření.

Marián Lapšanský (zdroj wikipedia.org / foto Pavol Frešo)

Program
úterý 30. června 2020 v 19:00 hodin
Štefan Kocán – bas
Marián Lapšanský – klavír

Robert Schumann (1810 – 1856)
Láska básníkova (Dichterliebe), op. 48

Edvard Grieg (1843 – 1907)
Lyrické skladby (výběr)

Franz Schubert (1797 – 1828)
Výběr z písní

Štefan Kocán vystudoval operní zpěv na VŠMU v Bratislavě u Hany Štolfové-Bandové, pokračoval na vídeňské Konzervatoři pod vedením světoznámého ruského basisty Jevgenije Nesterenka. Je laureátem mezinárodních soutěží P. I. Čajkovského v Moskvě, Hommage á Lucia Popp v Bratislavě, A. Dvořáka v Karlových Varech či soutěže Belvedere ve Vídni. Sólovou dráhu odstartoval v Linci, odtud směřovaly jeho kroky na scénu Vídeňské státní opery, Metropolitní opery v New Yorku, milánské La Scaly a desítek dalších. Pravidelně se věnuje i koncertní činnosti. Vzpomeňme velké vokálně-instrumentální díla jako Verdiho, Mozartovo a Dvořákovo Rekviem, 9. symfonie L. van Beethovena, 8. symfonie Gustava Mahlera „Symfonie tisíců“. V komorním repertoáru má písně a cykly písní autorů různých stylových období a národností.

Marián Lapšanský patří ke špičce klavírního, ale i celého slovenského interpretačního umění. Jeho osobnost charakterizují cílevědomost, houževnatá pracovitost, úsilí dosáhnout ideál dokonalosti. Dospěl k rovnováze mezi hlubokou emocionalitou – od křehké poetické meditace přes širokou paletu odstínů až po hutné, dramatické, vždy kultivovaně znějící kovové vrcholy – a důkladně zváženým směrováním sugestivně vyznívajících linií.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na