Slovenská filharmonie pořádá se Slovenským Červeným křížem Koncert solidarity
“Jménem Slovenského Červeného kříže jsme poctěni premiérovou spoluprací se Slovenskou filharmonií v rámci Koncertu solidarity s ukrajinskými obyvateli, strádajícími ve své vlasti i mimo ni. Velmi si vážíme účasti všech umělců. Psychologický přínos zážitku z koncertu bude odměnou pro všechny, kteří se podíleli na pomoci na Slovensku i přímo na Ukrajině, a zmírní únavu z více než tříměsíční nepřetržité pomoci zranitelným skupinám. Děkujeme umělcům, organizátorům, paní prezidentce, vážíme si projevu podpory a spoluúčasti,” uvedl prezident Slovenského Červeného kříže doc. MUDr. Viliam Dobiáš, PhD.
Mozartovo Requiem d moll, KV 466 zazní v interpretaci všech tří těles – Slovenské filharmonie, Slovenského komorního orchestru a Slovenského filharmonického sboru (sbormistr Thomas Lang). Po jejich boku vystoupí čtyři sólisté – sopranistka Lenka Máčiková, mezzosopranistka Terézia Kružliaková, tenorista Martin Gyimesi a basista Gustáv Beláček. Sólový part Koncertu pro klavír a orchestr č. 20 d moll, KV 466 přednese slovenský klavírní virtuos prof. Marian Lapšanský, dlouholetý ředitel Slovenské filharmonie. Programem zazní pod taktovkou Martina Leginuse.
Mozartovo Requiem je jedno z nejslavnějších děl světové hudební literatury. Je poslední z 626 opusů, které skladatel složil během svého krátkého života. Pracoval na něm před svou smrtí v roce 1791. Mozart dokončil první dvě části díla, k ostatním se dochovaly náčrty, které podle Mozartových poznámek dokončil jeho žák Franz Xaver Süssmayr. Doplnil instrumentaci a dokomponoval chybějící části Sanctus, Benedictus a Agnus Dei. V závěrečném Lux aeterna zopakoval Introitus a Kyrie, což bylo podle jeho slov Mozartovo přání. Mozart zkomponoval více než dvacet klavírních koncertů, mnohé z nich v době dospívání v Salcburku, jiné později během svého působení ve Vídni. Svými koncerty se veřejnosti představil nejen jako skvělý skladatel, ale také jako vynikající klavírista. Koncert pro klavír a orchestr č. 20 d moll, KV 466 měl obrovský úspěch již při své premiéře 11. února 1785, přestože jej skladatel dokončil teprve den předtím. Sólový klavírní part hrál on sám a orchestr dirigoval od kláves. Koncert d moll KV 466 patří k jeho nejsugestivnějším dílům.
“Nápad uspořádat Koncert solidarity ve spolupráci se Slovenským Červeným křížem vznikl spontánně, několik týdnů po vypuknutí konfliktu na Ukrajině. Od té doby jsme ve Slovenské filharmonii uspořádali několik podpůrných akcí, včetně koncertu pro ukrajinské matky s dětmi, které musely opustit své domovy. Koncert Mozartových děl je dalším z nich, ale tentokrát jsme se rozhodli podpořit i probíhající sbírku Slovenského Červeného kříže. Naše účast potrvá do konce koncertní sezóny. Slovenský Červený kříž použije získané prostředky na humanitární pomoc postiženým válkou. Koncert solidarity, na kterém zazní slavné Mozartovo Requiem, se uskuteční 2. června od 19:00 hodin v bratislavské Redutě a díky RTVS, která je dalším partnerem tohoto mimořádného projektu, bude možné jej poslouchat a sledovat ve stejný den od 20:10 hodin na Dvojce. Každý, kdo na Slovensku najde trochu ochoty a dobré vůle, tak bude mít možnost přispět na pomoc těm, kteří ji opravdu nutně potřebují. Slovenská filharmonie, Slovenský Červený kříž a veřejnoprávní RTVS tak vyjádří společnou solidaritu a ochotu pomoci. Doufáme, že se k této aktivitě připojí co nejvíce lidí,” říká Marián Turner, generální ředitel Slovenské filharmonie.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]