Slovenská filharmonie připravila na víkend rodinný koncert a varhanní recitál

Slovenská filharmonie zve všechny děti a jejich rodiče na rodinný koncert, který se koná v sobotu 12. února 2022. Podle platných předpisů je možné obsadit padesát procent kapacity sálu, koncert proběhne v režimu OP, který zahrnuje děti do dvanácti let. V sále Slovenské filharmonie je také nutné mít respirátor kryjící horní cesty dýchací. Koncert začíná v 16:00 hodin.

Roman Hauser (zdroj Roman Hauser)
Roman Hauser (zdroj Roman Hauser)

Hudebním odpolednem v bratislavské Redutě bude provázet Martin Vanek.  Členové Slovenské filharmonie – hráči na dechové nástroje založili komorní soubor s názvem Slovak Brass Quintet ve složení Rastislav Suchan (trubka), Ľubomír Kamenský (trubka), Karol Nitran (lesní roh), Albert Hrubovčák (trombon), Nikolaj Kanišák (tuba). Jaké existují dechové hudební nástroje, z čeho jsou vyrobeny, jak vypadají a jaký mají zvuk? To vše a mnohem více se zájemci dozví na sobotním koncertě. Vstupenky na koncert jsou v prodeji v pokladně a webových stránkách Slovenské filharmonie.

Druhý varhanní recitál 73. koncertní sezony se uskuteční v bratislavské Redutě v neděli 13. února 2022. Poprvé se v rámci cyklu Varhanní koncerty představí titulární varhaník vídeňského jezuitského kostela Roman Hauser s francouzským repertoárem. Koncert se uskuteční v 16:00 hodin v režimu OP.

Díla francouzských varhanních skladatelů Marcela Duprého a Louise Vierna patří k základnímu repertoáru pro tento královský nástroj. Mysterium fascinosum mladého rakouského skladatele Philippa Manuela Gutmanna premiéroval Roman Hauser v říjnu 2017. Kultovní symfonická báseň Danse macabre od Camilla Saint-Saënse se pravidelně hraje v klavírní i varhanní verzi.

Roman Hauser, který absolvoval mistrovské kurzy u takových osobností, jako jsou Olivier Latry, Bernhard Haas, Jon Laukvik a Jean Guillou, je hlavním varhaníkem jezuitského kostela ve Vídni, koncertuje a vyučuje improvizaci na Universität für Musik und darstellende Kunst Wien.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments