Slovenská filharmonie se vrátila z uměleckého turné po Rakousku a Německu

V pátek 7. a 8. dubna 2022, bezprostředně po návratu Slovenské filharmonie a jejího šéfdirigenta Daniela Raiskina z uměleckého turné v Německu a Rakousku, se uskuteční další dvojice symfonických koncertů v Koncertním sále Slovenské filharmonie. Posluchači si budou moci vychutnat skladby, které orchestr a šéfdirigent provedli v zahraničí (Brahmsův První koncert pro klavír a orchestr a Dvořákova Symfonie č. 8 G dur, op. 88). Sólistou večera bude ruský klavírista s brilantní technikou hry Alexej Volodin. Koncerty začínají v 19:00 hodin.
Daniel Raiskin (zdroj Slovenská filharmonie)
Daniel Raiskin (zdroj Slovenská filharmonie)

Koncert pro klavír a orchestr č. 1 d moll, op. 15 J. Brahmse vznikal pět let. Z původně plánované sonáty pro dva klavíry, později symfonie, se stal klavírní koncert. Jeden z nejobtížnějších a nejkrásnějších romantických klavírních koncertů přednese Alexei Volodin, který před dvěma týdny s orchestrem Slovenské filharmonie provedl i Brahmsův druhý klavírní koncert a s oběma vystoupil na turné.

Po přestávce zazní předposlední symfonie Antonína Dvořáka, plná radostné nálady, jeden z nejhranějších skladatelových opusů. Premiéra se konala 2. února 1890 v pražském Rudolfinu v podání orchestru Národního divadla, který dirigoval sám skladatel. Většinu díla Dvořák zkomponoval na rodinném letním sídle v malebném prostředí Vysoké u Příbrami. Symfonie č. 8 G dur, op. 88 zazněla také na vůbec prvním koncertu Slovenské filharmonie 27. října 1949 pod taktovkou Ľudovíta Rajtera. Je považována za jedno z nejvýznamnějších a nejoriginálnějších děl symfonické literatury.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments