Slovenská filharmonie uvede jedno z nejsilnějších duchovních děl Antonína Dvořáka

Ve čtvrtek a pátek 18. a 19. listopadu 2021 uvede Slovenská filharmonie jedno z nejsilnějších duchovních děl Antonína Dvořáka – oratorium Svatá Ludmila. Vzhledem ke zhoršující se epidemiologické situaci vystoupí Slovenský filharmonický sbor s upraveným koncertním programem. V první polovině večera to bude výběr částí Dvořákova oratoria s pěveckými sólisty (bez Slovenského filharmonického sboru). Program doplní skladatelova Symfonie č. 5 F dur, op. 76.

Petr Altrichter (foto Alexander Trizuljak)
Petr Altrichter (foto Alexander Trizuljak)

Svatá Ludmila je Dvořákovo třetí velké vokálně-symfonické dílo. Skladatel ho složil v letech 1885–1886, po úspěšném provedení oratoria Stabat Mater v Londýně, pro anglický festival v Leedsu. Námět zpracoval Jaroslav Vrchlický. Opírá se o významné kapitoly dějin Čechů a Moravanů. Osobnost svaté Ludmily, babičky svatého Václava, je v české kultuře stále kultovní postavou.

Světová premiéra se uskutečnila 15. října 1886 na festivalu v anglickém Leedsu a stala se kulturní událostí. Následovala provedení v Londýně (29. října a 6. listopadu 1886) a v Praze (25. a 27. února 1887), pod taktovkou skladatele. Dvořákova Svatá Ludmila zazněla na koncertním programu Slovenské filharmonie poprvé v roce 2015.

Vzhledem ke zhoršující se epidemiologické situaci bude výběr z díla proveden bez velkých sborových scén. Sólisty večera budou: Eva Hornyáková (soprán), Václava Krejčí Housková (mezzosoprán), Richard Samek (tenor), Jozef Benci (bas), Pavol Oravec (tenor). Program doplní skladatelova Pátá symfonie z roku 1875. Dvořákova díla, zařazená ke 180. výročí skladatelova narození, budou znít v nastudování Petra Altrichtera. Koncerty začínají v 19 hodin.

Koncert se koná v režimu OTP, aktuálně pro 250 návštěvníků v Koncertní síni. Na koncertě je povinné zakrýt horní cesty dýchací respirátorem.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments