Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
Balet Jihočeského divadla v Českých Budějovicích uvádí dva nové tituly z dílny tvůrců DekkaDancers, v Praze Balet ND představuje svou Dance Lab pro mladé choreografy, na Jatkách78 se představí novocirkusový soubor z Austrálie, ProArt zve na premiéru o bratrech Haasových a Insitut umění - Divadelní ústav nabízí volně k přečtení novou studii o tanci v muzikálech. To vše a mnohem více v dnešním týdeníku.

tvůrci Dance Lab (foto Zdeněk Sokol)

Choreografická laboratoř Baletu ND
Balet Národního divadla v Praze si na pátek a sobotu 19. a 20. listopadu připravil nový projekt Dance Lab, neboli taneční laboratoř. Ta představuje šanci pro členy souboru realizovat se v tvůrčím prostoru. Uchopit své vize a představy o umění a zhmotnit je. Jde o platformu, která pomáhá najít nové choreografické naděje a podchytit skryté talenty. Divák tak bude moci zažít okamžik, kdy se z interpreta stává tvůrce.

Program nabídne sedm autorských děl, tančit budou sólisté a členové Baletu ND. Své choreografie uvedou: Marco Accardi, Abigail Bushnell, Rebecca Mabin, John Powers, Fraser Roach, Basil Schwerzmann a Matěj Šust.

Australští akrobaté na Jatkách78

A Simple Space (foto archiv souboru Gravity & Other Myths)

Holešovická Jatka78 budou hostit slavné akrobaty Gravity & Other Myths z Austrálie, kteří se do Prahy vrací po třech letech. Cenami ověnčená, hravá a ničím nepřikrášlená podívaná A Simple Space připraví pražským divákům porci špičkového světového nového cirkusu. Kromě adrenalinových výkonů sedmi protagonistů a živé hudby se mohou těšit i na atypicky uspořádané hlediště. Čerství vítězové mezinárodních cirkusových cen (ICA) se v Praze zastaví na své evropské šňůře od 17. do 20. listopadu.

Gravity & Other Myths z australské Adelaidesbírají významná ocenění na nejprestižnějších světových festivalech.“Konečně můžeme po delší době přivítat zpátky na Jatkách tuhle vynikající partu od protinožců. Jsou to skuteční akrobatičtí virtuosové, jedni z nejlepších světových akrobatů vůbec. Show, kterou přivezou k nám na Jatka, bude bavit celou rodinu,” uvedl Štěpán Kubišta, ředitel Jatek78.

A Simple Space je dynamická podívaná, která umí zahrát i na jemnou notu. Jak už název napovídá, obvyklá divadelní strojenost je jí cizí. Místo výrazného líčení, kostýmů, osvětlení či náročné scénografie se Australané vydávají jiným směrem. Publiku nic neskrývají, naopak jej přivádí do těsné blízkosti a ukazují mu zákulisí celého představení. Pro inscenaci proto vytvořili specifické sezení, kde je část diváků usazena přímo na jevišti. Precizní výkony umělců a dokonalou choreografii doprovodí strhující rytmy bicích.

HAAS_Dny po slávě, novinka ProART Company

Pavel a Hugo Haasovi (foto archiv)

ProART Company připravila ke 120. výročí narození velkého českého herce Hugo Haase multižánrovou inscenaci propojující činohru a současný tanec v režii a choreografii Martina Dvořáka.

Jeho autorská inscenace pro herce a tanečníka je založena na dostupných pramenech o herci Hugo Haasovi a jeho bratru Pavlovi, který zahynul v roce 1944 v koncentračním táboře v Terezíně. Koncept vychází z jejich fiktivního rozhovoru před Hugovou smrtí, který rekapituluje a nahlíží na svůj život.

Hugo Haas byl prvorepublikovou filmovou hvězdou a patřil mezi nejvýznamnější herce Národního divadla. V roce 1939 uprchl jako Žid před nacisty do Francie a Ameriky. Novorozeného syna byl však nucen zanechat v Čechách. Uchytil se v Hollywoodu, kde natáčel vlastní filmy. Když se po válce dozvěděl o osudu svého bratra Pavla (talentovaný skladatel, žák Janáčka se udusil v plynové komoře v Osvětimi), onemocněl astmatem. Touha a stesk po Brnu a Praze ho přiblížily přes Řím do Vídně, kde v roce 1968 umírá nešťastnou náhodou, když se jako astmatik udusí kouřem z připálených vajec.

Premiéry projektu se uskuteční v Praze ve Werichově vile, v Brně ve vile Löw Beer a v Telegraphu v Olomouci. Další reprízy budou následovat v prosinci.

Projekt je jako site specific realizován v komorním prostoru s velkým důrazem na kombinaci realistického činoherectví a stylizované pohybové „choreografie“. Herec představuje Hugo Haase, tanečník jeho bratra Pavla. Hudební stránka inscenace vychází z komorní tvorby skladatele Pavla Haase a filmové tvorby Huga Haase. Autorem je DJ Jan Hanák Sonority. “Mluvící” tanečník představuje rovinu mrtvého bratra Pavla plnou fantazie, symboliky a metafyzičnosti či nedoslovnosti, herec pak svět stále žijícího Hugo Haase s jeho bolestmi, nejistotou, minulostí a realitou. Oba interpreti se nacházejí po celou dobu na scéně. Momenty dramatické a intimní jsou střídány humornými a exhaltovanými.

V hlavních a jediných rolích se představí Norbert Žid jako Hugo Haas a Martin Dvořák jako jeho bratr Pavel. Autorkou kostýmů je módní návrhářka Denisa Nová. Vstupenky můžete zakoupit zde.

Last Drop od Stransky Art Company

https://vimeo.com/556229540
Last Drop trailer

Spolek Stransky Art Company uvede nonverbálně-pohybovou inscenaci Last Drop choreografického dua Jan Stránský a Jakob Sambeth. Spolupráce těchto tvůrců započala během studií na švýcarské Accademia Teatro Dimitri, kde společně vytvořili krátké skeče, jež neměly za cíl víc než hru, hrát si z různorodými   performativní přístupy a formami jako je fyzické divadlo, nový cirkus, pantomima a současný tanec.  Tyto hry daly základ rukopisu, jež vykrystalizoval v novou autorskou inscenaci.

Představení přináší divákům jakousi předzvěst nejisté budoucnosti a snad i uvědomění naší nejisté přítomnosti. Střídmost akce, silná obraznost, nekonečně se natahující ticho mezi kapkami, mnohovrstevnatost palčivých temat a vzájemná kontradikce viděného a skrytého zve pozorovatele do prostoru, kde se čas ztratil.  Vtáhne diváka do atmosféry beckettovského charakteru. Jazyk současného pohybového divadla je dostatečně metaforický a zároveň srozumitelný pro uchopení palčivého tématu environmentální krize, jež dnes často vyvolává paniku či apatii.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments