Slovenská filharmonie uvede koncert pro harfu a orchestr Alexandra Mosolova

Symfonické koncerty Slovenské filharmonie pokračují ve čtvrtek a v pátek 11. a 12. listopadu 2021. Pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina zazní díla Alexandra Skrjabina, Alexandra Mosolova a Jeana Sibelia. Sólistkou večera bude přední slovenská harfistka Katarína Turnerová.

Daniel Raiskin představí originální dramaturgii koncertu v rámci cyklu Hudba tří století. Jeho ústřední skladbou bude Koncert pro harfu a orchestr Alexandra Mosolova v podání Kataríny Turnerové, která je členkou Slovenské filharmonie od roku 1995. Kromě toho pravidelně vystupuje doma i v zahraničí jako sólistka a komorní hráčka. Je absolventkou Konzervatoře v Žilině a Akademie múzických umění v Praze.  Mosolovův harfový koncert zazní poprvé v rámci sezóny Slovenské filharmonie.

Muzikolog Ivan Marton v textu ke koncertu píše: „Koncert pro harfu a orchestr byl napsán v roce 1939 a nese znaky skladatelova pozdního ‚zklidněného‘ kompozičního stylu. V tomto takřka romantickém díle není po bývalém bouřlivákovi ani stopy. Koncert byl ještě před válkou premiérován v Moskvě známou ruskou harfistkou Verou Dulovou, ale poté se partitura a části díla ztratily a skladba upadla v zapomnění. O znovuobjevení se zasloužili dirigent Arthur Arnold a americká sólistka Taylor Ann Fleshmanová, kteří koncert objevili, zrekonstruovali a 26. ledna 2019 jej v Moskvě uvedli v premiéře za doprovodu Moskevského symfonického orchestru.“                        

Program doplní orchestrální miniatura Snění Alexandra Skrjabina, první dokončené symfonické dílo ruského skladatele, a Symfonie č. 2 Jeana Sibelia, jedno z jeho nejčastěji uváděných orchestrálních děl.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments